Hamileliğin İlk Aylarında Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?
Hamileliğin İlk Aylarında Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?

Hamileliğin İlk Aylarında Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik döneminde vücudun pek çok bölgesinde hassasiyet ve ağrı hissedilebilir. Bu şikayetlerden en çok karşılaşılanı ise karın içi basıncının artmasından kaynaklanan göbek deliği ağrısıdır. Peki hamileliğin ilk aylarında göbek deliği ağrısı normal midir? sorusunu merak ediyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Hamileliğin ilk aylarında oluşan göbek deliği ağrısı, kulağa ilginç gelse de çoğu hamile kadının yaşadığı bir şikayettir. Bu sorunun birçok nedeni vardır. Lakin en sık rastlanan neden; kilo almak ve karın içi basıncının artması gibi hamileliğin normal seyrinde görülen değişimlerdir. Hamilelikte olan göbek deliği ağrısı çoğu zaman önemli bir soruna işaret etmez. Ancak göbek deliğinizde ağrı hissettiğiniz zaman muhakkak bir doktor tarafından muayene edilmelisiniz. Hamilelikte göbek deliği ağrısı nasıl geçer? hamileliğin ilk aylarında göbek deliği ağrısı normal midir? soruları ile ilgili merak edilenleri sizin için araştırdık.

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelik dönemi ilerleyip rahim büyükçe karın bölgesi gerilmeye başlayacaktır. Bu gerilmenin neticesinde hamilelik döneminde göbek deliği ağrısı oluşabilir. Genellikle hamileliğin 2-3. Dönemlerinde başlayan bu şikâyetin ortadan kalkması için herhangi bir ilaç tedavisine gerek yoktur. Çünkü hissedilen ağrı çoğunlukla günlük yaşamı olumsuz etkileyecek kadar yoğun olmaz. Genellikle göbek deliği ağrısı doğumdan sonra kendiliğinden kaybolur. Göbek deliğinizde ağrı olduğu zaman soğuk kompresler yapmak ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Lakin ağrı çok şiddetliyse, göbek deliğinde akıntı geliyorsa, göbek deliği ağrısına mide bulantısı ve kusma gibi durumlar eşlik ediyorsa ve göbek deliğinin etrafında kızarıklık ve şişlik varsa hemen bir doktora başvurmanız gerekiyor.

Hamileliğin İlk Aylarında Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?
Hamileliğin İlk Aylarında Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?

Hamilelikte Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?

Hamilelik dönemi, kadınların fiziksel açıdan bazı değişiklikler yaşadığı bir süreçtir. Buna örnek olarak; vücut daha fazla ödem tutacaktır, saçlar hormonlardan dolayı daha sağlıklı görünecektir ve hormonlardan dolayı ciltte hamilelik maskesi olarak da adlandırılan melazma isimli koyu lekeler oluşabilir. Aynı şekilde göbek deliğinde de bazı değişiklikler görülebilir. Hamile kalmadan önce çukur olan göbek deliği hamilelik döneminde düzleşebilir veya hamilelikte göbek deliği dışarı doğru çıkabilir. Bu durumlar gayet normaldir. Bu değişimlerin çoğu zararsızdır ve hamilelik dönemi sonlanınca kendiliğinden düzelir. Buradaki en önemli nokta bu değişimlere başka belirtilerin eklenmemesidir. Hamilelikte göbek deliği ağrısı ve göbek deliğinin dışarı doğru çıkması ile beraber şişlik, kızarıklık ve akıntı yoksa genellikle korkulacak bir durum yoktur. Bunlar hamilelik dönemi için gayet normaldir ve hamilelik bitince kendiliğinden düzelecektir.

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]
Hamileliğin İlk Aylarında Göbek Deliği Ağrısı Normal midir?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.