17 Haftalık Gebelik  
17 Haftalık Gebelik  

17 Haftalık Gebelik  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebeliğin 17. haftası, anne adayının mide bulantısı ve kusma gibi gebelik belirtilerini yendiği, daha sakin ve keyifli bir döneme geçiş yaptığı gebelik haftasıdır. Bu aşamada 14. ve 26. haftalar da dahil olmak üzere ikinci trimesterin ortasına denk gelir. Annenin daha rahat hamilelik süreci geçirmesine ek olarak düşük yapma olasılığı da temelde ortadan kalkmıştır. Bu nedenle hamileler bebek ürünleri alışverişine konsantre olabilir ve doğum için gerekli malzemeleri hazırlamaya başlayabilirler. Çünkü bu dönem karınları onları zorlayacak kadar büyük değildir. İşte 17 haftalık gebelik döneminde anne ve bebekte yaşanan değişimler… 

Gebeliğin 17. Haftası 

Gebelik öncesi dönemlerde yaşanan stres ve ağrıların genel olarak bu dönemde azaldığı görülmektedir. Hamilelik ilerledikçe hem annenin hem de bebeğin gelişimi devam eder. 17 haftalık bebek anne adayını günden güne heyecanlandırmaya başlamıştır ve bu dönemde anne adayının hamile olduğu dışarıdan belli olmaya başlamıştır.  

Gebeliğin 17. Haftasında Bebek 

17 Haftalık Gebelik  
17 Haftalık Gebelik

Hamilelikte gelişim süreci hızlı olmaya devam ederken anne adaylarının en çok merak ettiği konu bebeğin ultrason görüntüsü oluyor. Gebeliğin 17. haftasına ait görüntülere bakıldığında bebeğin boyunun bir önceki haftanın boyunun neredeyse iki katı olduğu görülebilir. Boyun ile kalça arasındaki uzunluk ortalama 12-13 cm arasındadır. Ağırlığı da geçen haftaya göre yaklaşık iki katı, 100-150 gram arasındadır.  

Bebeğin organları hızla gelişmeye devam eder. İnsan metabolizması için son derece önemli olan yağlar bu dönemde oluşmaya başlar. 17 haftalık bebek, temelde insansı görüntüsünü tamamlamıştır. Bu dönemde ter bezleri gelişmeye başlamıştır ve bebeğiniz eklemleri de hareket ettirebilir. Bebeğin kalbi önceki dönemde rastgele atmaya başlar ve 17. haftadan itibaren beynin rehberliğinde düzenli olarak atmaya başlar. Bu süreçte kalp dakikada ortalama 140-150 kez atar. Söz konusu nabız miktarı, sağlıklı bir insan kalbinin yaklaşık iki katıdır. 

Gebeliğin 17. haftası bebeğin hareketlerinin net bir şekilde hissedebildiği dönemdir. Ancak bu dönemde ufak tekmeler ve hareketler hissetmemek bir problem olduğu anlamına gelmez. Gelecekte, bu hareketler açıkça hissedilebilir. Elbette bu eylemler gelecekte her gün gerçekleşmeyebilir. Bebek bir gün hareket edecek, ancak birkaç gün hareket etmeyecek. Her hareketsiz olduğunuzda panik yapmamak gerekir. Anne ve bebeğin gelişimine bağlı olarak, gözle görülür hareketlerin hissedilmesi 26 hafta kadar sürebilir. 

Gebeliğin 17. haftasında anne karnındaki bebek kalsiyum depolamaya başlar. Bu dönemde anne ve bebeklerin kalsiyum içeren doğal besinler tüketmeleri önemlidir. Gebeliğin 17. haftasında bebeğin gözleri olması gereken yere doğru hareket etmeye başlar ancak daha göz kapaklarını açmaya vakit vardır. Bebeğin sindirim sistemi amniyotik sıvıyı yutar ve anne rahminde sürekli çalışarak idrarını yapar. 

Gebeliğin 17. Haftasında Anne

17 Haftalık Gebelik  
17 Haftalık Gebelik

17. haftada annenin değişimi ilk olarak psikolojide ve duygularda kendini gösterir. Ayrıca vücutta bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelecektir. Gebeliğin 17. haftasında anne adayının karnı daha belirgin hale gelir. Bu dönemde rahim içinin boyutu yaklaşık 5 cm’dir. Rahimdeki değişikliklerin yanı sıra vücudun diğer bölgelerinde de bazı farklılaşmalar vardır. Bu dönemde anne adayının ağırlığının 2,5 ile 6 kg arasında değişmesi son derece normaldir. Anne adayı 17. haftadan itibaren beslenmesine daha fazla dikkat etmeli ve sağlıklı bir beslenme düzeni oluşturmalıdır.

Gebeliğin 17. haftasından itibaren anne adaylarında beyaz akıntı görülmesi normaldir. Akıntı genellikle beyaz veya sarımsıdır ve genellikle iltihaplanma veya enfeksiyon yoktur. Yoğun akıntılı bir dönem geçiriyorsanız sorun bir ped kullanılarak çözülebilir. Bu dönemde kullanılan külotlu çorap ve naylon iç çamaşırları akıntıların enfeksiyona dönüşmesine ve anne adayı için sıkıntılı zamanlara neden olabilir. Menstrüasyonun hassasiyetini göz önünde bulundurarak tayt giymemeye özen göstermelisiniz. Rahim ve kasıkta akıntı ile ağrı hissederseniz enfeksiyon durumunda doktorunuzla görüşmenizde fayda olabilir. Enfeksiyonun en önemli belirtisinin yeşil ve sarı karışımı renkteki kokulu salgılardır.  

Hamileliğin 17. haftasında anne adaylarının dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri banyo yaparken vajinalarını doğrudan suya maruz bırakmamaktır. Bunu yaparsanız vajinanın pH’ı düşebilir ve çeşitli salgılar ve kanamalar meydana gelebilir. Bazı anne adayları normal vajinal akıntısının bir enfeksiyon olduğunu düşünür ve su püskürterek bu sorundan kurtulmaya çalışırlar. Söz konusu uygulama son derece tehlikeli ve yanlıştır. 

Hamilelik sırasında kramp ağrısı da yaygındır. Bu durumda yapmanız gereken tek şey dinlenmektir. Kramp ağrısı kötüleşirse, aşırı ısıtmamanız koşuluyla kramp bölgesinde sıcak su torbası ağrıyı hafifletme konusunda yardımcı olabilir. Aynı şekilde spor da fazla ileri gitmediği sürece kramplarla savaşabilir ve rahatlamanıza yardımcı olur. Önlemleri almanıza rağmen kramplarınız devam ediyorsa potasyum eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Bu konuda yapılacak en iyi şey tıbbi bir yardım almaktır. Hamileliğin her döneminde olduğu gibi bu dönemde de bol sıvı alımına dikkat edilmelidir. 

17 Haftalık Gebelik Dönemi Hamileliğin Kaçıncı Ayıdır? 

Hamilelik haftalarının sayısı arttıkça anne babaların doğum heyecanı da doğrusal olarak artıyor. En çok merak edilen konulardan biri de hamileliğin 17. haftasında olan anne adaylarının hamilelik ayıdır. 

17 hafta-2 hafta = 15 hafta. Yani 17 haftalık hamilelik yaklaşık olarak 3 ay 3 haftadır.  

Hamilelik süreci 38 ila 42 hafta sürer. 17 haftalık hamilelikte, doğum yapmak için yaklaşık 23 hafta vardır. Yani doğum 5-5,5 ay sonra gerçekleşecektir. 

17 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü

17 Haftalık Gebelik  
17 Haftalık Gebelik

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

17 Haftalık Gebelik  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir