Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir? 
Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir? 

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gebelik döneminin başlangıcından sonuna kadar annenin sağlığını kontrol etmek ve bebeğin gelişimini takip etmek için bir dizi kontrol yapılır. Değerlendirmeler arasında bebeğin boyunu, kilosunu ve baş çevresini ölçmek yer alır. Anne adayları bebeklerinin boy ve kilo konusunda çok endişe duysalar da hamilelik sırasında bebeğin baş çevresinin ölçülmesi en az boy ve kilo ölçümü kadar değerlidir. Çünkü bebeğin baş çevresinin gelişimi bebeğin sağlığı hakkında pek çok bilgi vermektedir. Peki, bebeğin kafa gelişiminin önde olması ne demektir?  

Bebeğin baş çevresi gebelik haftasına kıyasla kayda değer oranda büyükse ya da baş çevresinde sıvı birikiminin gözlemlenmesi bebekte ciddi rahatsızlıkların işareti olabilir. Ancak anne karnındaki bebeğin başının büyük olması her zaman bir sorun olduğunu göstermez. Özellikle sıvı birikimi ve anormal büyüme yoksa genellikle bebeğin sağlığı konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Genetik yatkınlığın, hamilelik sırasında bebeğin başının 1-2 hafta daha önde gelişmiş olmasına neden olabileceği iyi bilinmektedir. 

Anne Karnındaki Bebeğin Baş Çevresi Neden Büyük Olur? 

Hamilelik sırasında bebeğin büyük bir baş çevresine sahip olması her zaman bir sorun olduğunu göstermez. Kafa içi boşlukta ve beyincik arkası bölümde anormal sıvı birikimi yoksa endişelenmeye gerek yoktur. Rutin takiplerle bebeğin kafa gelişiminin düzenli olarak kontrol edilmesi yeterlidir. Genetik özelliklere göre çoğu bebeğin kafa gelişimi 1-2 hafta önde ilerleyebilmektedir. Çeşitli hastalıklar da bebeğin kafasının gebelik dönemine göre rahim içinde fazla gelişmiş olmasının önemli bir nedenidir. 

Anne karnındaki bebeğin başının normalden daha büyük olmasına neden olabilecek diğer faktörler ise şu şekilde sıralanabilir: 

 • Rahim içi enfeksiyon 
 • Hidrosefali 
 • Beyin kanaması 
 • Omurilik sorunları 
 • Metabolik hastalıklar 
 • Nadir sendromlar  
 • Kafa içi lezyonlar 
 • Annenin uyuşturucu bağımlılığı. 

Anne Karnında Bebeğin Kafasının Büyük Olması Belirtileri Nelerdir? 

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir? 
Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir?

Gebelikte bebeğin kafasının büyük olduğundan şüphelenilmesini sağlayan birtakım belirtiler mevcuttur. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz;  

 • Kafadaki damarların belirginleşmesi 
 • Anne adayında geçmeyen huzursuzluk hissi 
 • Anne adayında beslenme zorluğu görülmesi 
 • Bebeklerin tepkisiz ve az hareketli olması 
 • Anne adayıda geçmeyen halsizlik 
 • Anne adayının hissettiği bulantıda artışı 

Anne Karnındaki Bebeğin Başının Büyük Olması Tehlikeli midir? 

Hamilelik sırasında bebeğin gelişimini kontrol etmek için düzenli olarak ultrason muayeneleri yapılır. Bu muayenelerde bebeğin organlarına ek olarak boy, kilo, baş çevresi gibi parametreler de kontrol edilir. Aile boy ve kiloya önem verse de baş çevresi ölçümü en az boy ve kilo kadar önemlidir. Çünkü hamilelikte bebeğin başının büyük olması genellikle herhangi bir sorun anlamına gelmese de bazen ciddi bir hastalık belirtisi olabilir.  

Hamilelik sırasında bebeğin baş çevresinin büyük olmasına makrosefali denir. Makrosefali için birçok sebep olmakla birlikte bazen sebepsiz olarak genetik özelliklere göre bebeğin başı gebelik dönemine göre 1 ila 2 hafta daha erken gelişmiş olabilir. Kısacası bir bebeğin başının birkaç hafta önce ultrason muayenesinde olması her zaman hastalık olduğu anlamına gelmez. Burada önemli olan kafanın büyüklüğüne efüzyonun eşlik edip etmediğidir. 

Bebeğin anne karnındaki başı gebelik yaşından önemli ölçüde büyükse ve çevresinde sıvı varsa hidrosefaliden şüphelenilebilir. Bu durumda beyin cerrahı tarafından gerekli muayeneler yapılmalı ve net bir teşhis konulup ardından müdahale edilmelidir. Gerekirse bebeğin sağlıklı doğması için anne karnında ameliyat gerçekleştirilir. 

Anne Karnındaki Kafası Büyük Olan Bebeğin Tedavisi Nasıl Yapılır? 

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir? 
Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir?

Anne karnındaki bebeğin beyin kanallarını tıkayan tümör gibi faktörlerin temizlenmesi için uzmanlar tarafından soruna uygun farklı tedavi yöntemleri uygulanır.  

Şant Takılması: Bu işlem dünyada en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Anne karnındaki bebeğin kafasında büyüme olduğu anlaşıldığında müdahale etmek adına bebeğin mümkün olan en erken dönemde doğması sağlanır. Bu sayede bebeğin beyninde herhangi bir hasar oluşumu engellenebilir. 

Şant takılma işlemi, genel anestezi altında dışarında görülmeyecek şekilde deri altına ince bir hortum takılması ile gerçekleştirilir. Bu işlemin en büyük sorunu, bebeğin enfeksiyon kapma riskinin bulunmasıdır. Enfeksiyon durumunda şant çıkarılıp enfeksiyonun önüne geçilerek işlem yeniden devam ettirilir. 

Endoskopik Tedavi: Bu teknik genellikle doğuştan gelen kafatası büyümesini tedavi etmek için kullanılır. Bebek enfeksiyonu veya beyin kanaması nedeniyle sıvı birikmesi vakaları için de uygundur. Bu yöntem, riski az olan güvenilir bir yöntemdir. 

Bebeğin Kafasının Büyük Olması Doğuma Etki Eder mi? 

Anne karnındaki bebeğin başının büyük olması, normal doğumu engelleyebilir. Fakat bu yargıya varmadaki en önemli nokta bebeğin başının büyüklüğünün oranıdır. Bebeğin başının büyüklüğünden dolayı annenin rahim ağzı ve çatısı zorlanacağı düşünülüyorsa doktor tarafından sezaryen doğum kararı alınabilir. Bu sayede oluşabilecek risklerin önüne geçilerek anne ve bebeğin sağlığı korunmuş olacaktır. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Bebeğin Kafa Gelişiminin Önde Olması Ne Demektir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir