İngiltere Doğumla Vatandaşlık Şartları ve 2022 Başvuru İşlemleri
İngiltere Doğumla Vatandaşlık Şartları ve 2022 Başvuru İşlemleri

İngiltere Doğumla Vatandaşlık Şartları ve 2022 Başvuru İşlemleri

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere doğumla vatandaşlık veren ülkelerden biri olmakla beraber İngiltere vatandaşı olmak için sadece İngiltere’de doğum yapmak yeterli olmamaktadır. Doğum ile İngiliz vatandaşı olmak için kişinin bazı kriterleri karşılaması gerekmektedir. Kişinin doğum tarihine, ebeveynlerinin milliyetine ve İngiltere’de kalıcı oturum iznine sahip olmasına göre farklı düzenlemeler ve sağlanması gereken şartlar bulunmaktadır.

İngiltere doğum vatandaşlık hakkı ve başvuru işlemleri hakkında merak edilenleri İngiltere için vize, oturma ve çalışma izni ve vatandaşlık başvurularında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluş Vizem.net danışmanlık şirketine sorduk.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

İngiltere’de Doğum Yoluyla Kimler Vatandaşlık Alabilir?

İngiltere’de doğum yoluyla vatandaşlık alabilecek kişiler aşağıda listelenmiştir.

  • Ebeveynlerinden en az biri İngiliz vatandaşı olan ve İngiltere’de doğan bebekler otomatik olarak İngiliz vatandaşı olabilmektedir.
  • 1 Ocak 1983 tarihinden sonra İngiltere’de doğan çocuklar, 18 yaşının altında ise ve doğumundan beri ebeveynlerinden en az birinin İngiltere vatandaşı olması veya çocuğun kalıcı oturma izni alması halinde İngiltere vatandaşı olabilmektedir.
  • 1 Ocak 1983 tarihinden sonra İngiltere’de doğan ve en az 10 yaşına kadar İngiltere’de yaşayanlar İngiltere vatandaşı olabilmektedir.
  • 1 Ocak 1983’ten önce doğmuş olan çocuklar, eğer 2. Dünya Savaşı sırasında Kanal adalarında doğmadıysa, babası İngiltere dışında bir diplomat değilse ve babası 2. Dünya Savaşı sırasında işgalci olarak ilan edilmemiş ise otomatik olarak İngiliz vatandaşlığı alabilmektedir.

İngiltere’de Doğan Kişiler İçin Vatandaşlık Nasıl Alınır?

İngiltere’de doğan kişiler, eğer otomatik olarak vatandaşlık alma şartlarını yerine getiriyor ise vatandaşlık için herhangi bir yere başvuru yapmalarına gerek yoktur; sadece İngiliz pasaportu başvurusu yapmaları yeterlidir. İngiltere doğmuş fakat vatandaşlık alma şartlarını otomatik olarak yerine getiremeyen kişilerin, İngiltere vatandaşlığı almak başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Doğum Yoluyla İngiliz Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yoluyla İngiliz vatandaşlığına başvuru yaparken başvuru yapacak kişinin yaşına göre başvuru şartları değişiklik göstermektedir. Eğer başvuru yapacak olan kişi 10 yaşına kadar İngiltere’de yaşamış ise ve ebeveynlerinin her ikisi de İngiliz vatandaşı değilse vatandaşlık başvurusu yapmak zorundadır. Eğer başvuru yapacak kişi 31 Aralık 1982 ve 1 Temmuz 2006 arasındaki bir tarihte doğmuş ise annesinin İngiliz vatandaşı ve İngiltere’de yerleşik olduğu ve babasının İngiliz vatandaşı ve İngiltere’de anne ile evli olarak yerleşik olduğu durumlarda, otomatik olarak İngiliz vatandaşı olmaktadır; aksi durumlarda ise kişinin İngiltere vatandaşlığı için başvuru yapması gerekmektedir.

1 Temmuz 2006 sonrasında doğan kişiler ise ebeveynlerinin İngiliz vatandaşı olmaması ve İngiltere’de yerleşik olmaması halinde vatandaşlık için başvuru yapmak zorundadır. Ebeveynlerinin İngiltere’de yerleşik olması ve vatandaşlık veya süresiz oturum izni almış olduğu hallerde, İngiltere’de doğan 18 yaşından küçükler vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Başvuru yaparken önce İngiliz hükümeti resmi web sitesinde yayınlanmış olan göçmen vatandaşlığı başvuru formu internet üzerinden eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra Birleşik Krallık Vize ve Vatandaşlık Başvuru Servisi’nin hizmet noktasından biyometrik bilgilerin kaydı verilir ve online yükleme yapılmadıysa gerekli evrakların teslimi yapılır.

Başvurunun posta yoluyla yapılması da mümkündür. 18 yaşından küçük kişilerin vatandaşlık başvuru ücreti olarak 1.012 İngiliz sterlini ve 18 yaşından büyük kişilerin ise 1.206 İngiliz sterlini ödeme yapması gerekmektedir.

İngiltere’de Doğumla Vatandaşlık Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere’de doğumla vatandaşlık ücreti yaşa göre değişiklik göstermektedir. Eğer başvuru yapacak olan kişi 18 yaşın altında ise başvuru ücreti 1.012 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. Başvuru yapacak olan kişi 18 yaşın üzerinde ise 1.206 İngiliz sterlini ücret ödemesi gerekmektedir. Başvuru süresi sırasında başvuru yapan kişi 18 yaşına girmek üzere ise vatandaşlık merasimi için 80 İngiliz sterlini ücret istenmektedir.

İngiltere vatandaşlık başvurusunun reddedilmesi halinde, İngiltere vatandaşlık ücreti iadesi yapılmamaktadır.

İngiltere’de Doğum İle Vatandaşlık Almak Ne Kadar Sürer?

İngiltere’de doğum ile vatandaşlık almak ortalama 6 ay sürmektedir.

Doğum Yoluyla İngiliz Vatandaşlığı Alanlar İçin Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

 

Doğum yoluyla İngiliz vatandaşlığı alan kişiler pasaport başvurusunu online olarak veya posta yoluyla başvuru yapabilmektedir. Çocuklarının pasaportu için online başvuru yapacak olan kişilerin standartlara uygun dijital bir fotoğrafa, gerekli destekleyici belgelere ve banka veya kredi kartına ihtiyaçları vardır. Online başvuru ücreti 49 İngiliz sterlini olarak belirlenmiştir. Online başvuruların ardından, bir kişinin çocuğun kimliğini onaylaması istenmektedir; 18 yaşından büyük, İngiltere’de yaşayan ve Birleşik Krallık pasaportuna sahip olan, kabul edilen meslek gruplarından birinde çalışan ve başvuru sahibinin en az 2 yıldır arkadaş, komşu veya meslektaş olarak tanıyan bir kişinin temel bilgilerini doğrulayarak online sistem üzerinden başvuru sahibinin kimliğini onaylaması gerekmektedir.

Posta yoluyla başvuru yapılacak ise Pasaport Kontrol ve Gönderim hizmeti veren bir posta ofisinden form ve başvuru için gerekli evraklar temin edilmelidir; form eksiksiz olarak doldurulmalı ve ıslak imza ile imzalanmalıdır. Belge doldurulduktan sonra, evrakın yanında verilen önceden hazırlanmış zarf ile form, fotoğraf ve diğer gerekli belgeler posta ofisine teslim edilmelidir.

İngiltere’de Doğum İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İngiltere’de doğum yoluyla vatandaşlık hakkında merak edilenleri danışmanlara sorduk ve aldığımız yanıtları aşağıda derledik.

Evlat Edinilme Yoluyla İngiltere Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evlat edinilme yoluyla İngiltere vatandaşlığı, 1 Ocak 1983 tarihinden sonra evlat edinen ebeveynlerden birinin İngiliz vatandaşı olması veya İngiltere’de ikamet ediyor olması halinde otomatik olarak alınabilmektedir. 1 Haziran 2003 tarihinden önce yurt dışında evlat edinilen çocuklar ise otomatik olarak İngiliz pasaportu almaya hak kazanmamaktadır.

Taşıyıcı Annelik Yoluyla Doğan Çocuklar İngiltere Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Taşıyıcı annelik yoluyla doğan çocukların İngiltere vatandaşı olması için başvuruda bulunulması gerekmektedir. Eğer ebeveynler 6 Nisan 2010’dan sonra İngiltere’ye kabul edilmiş ise çocukları da vatandaşlık alma hakkı kazanabilmektedir.

İngilliz Vatandaşlığı Alacak Kişilerin Çifte Vatandaşlığı Olabilir Mi?

İngiliz vatandaşlığı alacak kişiler çifte vatandaşlığa sahip olabilmektedir. İngiltere çifte vatandaşlık ve çok vatandaşlık durumunu kabul etmektedir ve İngiliz vatandaşı olan ebeveynlerin çocuklarının, başka bir ülke vatandaşlığı bulunsa dahi İngiltere vatandaşı olması mümkündür.

İngiltere’de Doğum Yapan Yabancı Kişilerin Çocukları Vatandaşlık Alabilir Mi?

İngiltere’de doğum yapan yabancı kişilerin çocukları, eğer doğum yapan çocuğun ebeveynleri göçmen ise çocuk da onlara bağımlı olduğundan otomatik olarak İngiliz vatandaşı olamaz.

İngiltere’deki göçmen ebeveynlerin çocukları, aileleri ile aynı tür İngiltere vizesi sahibi olabilmektedir. Başvurular İngiltere vize ücreti ödenerek İngiltere’de gerçekleştirilebilmektedir.

Yabancı kişilerin İngiltere’de doğum yapınca vatandaşlık kazanamamasından dolayı, ebeveynlerin, çocuklarının İngiltere’de kalma ve yaşama hakkını garantiye almak istemeleri halinde, İngiltere yerleşim kartına sahip olmaları veya mümkün olması halinde İngiliz vatandaşlığına başvuru yapmaları gerekmektedir.

Doğum Dışında Hangi Yollarla İngiliz Vatandaşlığı Alınabilir?

Doğum dışında İngiliz vatandaşlığı almak için gereken farklı yollar aşağıda listelenmiştir.

  • İngiliz vatandaşı olan birisiyle evlenerek 3 yıl süreyle İngiltere’de yaşamak
  • İngiltere’de 5 yıl yaşadıktan sonra süresiz oturum izni almak ve 1 yıl sonrasında vatandaşlık başvurusu yapmak
  • İkamet izni alındıktan sonra vatandaşlık başvurusu yapmak
  • Önceki vatandaşı olunan ülkenin vatandaşlığından çıkılarak vatandaşlık başvurusu yapmak
  • Uyruksuz görünen kişiler için vatandaşlık başvurusu yapmak
  • Ebeveynleri 1973 yılından önce İngiltere’ye giriş yapmış kişiler için vatandaşlık başvurusu yapmak

İngiltere vatandaşlık başvurusu kişinin içinde bulunduğu şartlara göre değişiklik göstermekte ve İngiliz vatandaşı olmak için birden fazla yol bulunmaktadır.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

İngiltere Doğumla Vatandaşlık Şartları ve 2022 Başvuru İşlemleri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir