IPA Başkanı Kerem Hasanoğlu Mutluluğunu Dile Getirdi
IPA Başkanı Kerem Hasanoğlu Mutluluğunu Dile Getirdi

IPA Başkanı Kerem Hasanoğlu Mutluluğunu Dile Getirdi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

IPA başkanlığına babasından Enver Hasanoğlu’ndan sonra geçen ve bu adımlarıyla pek çok çocuğu koruma altına almak, dünyadan aşıyı fakir ülkelere yaymak gibi organizasyonları yöneten Kerem Hasanoğlu, mutluluğunu paylaştı.

Öte yandan IPA’nın bu anlamda Türkiye’yi örnek aldığını belirten Enver Hasanoğlu, “IPA ‘Türkiye’yi örnek alın’ diyor. Başka ülkelerde de çocuk göçmenler var ama bizi örnek alıyorlar,” dedi. Prof. Dr. Hasanoğlu, cumhurbaşkanlığına giden süreci şöyle anlattı: “Oğlum, baba, Dünya Pediatri Araştırmaları’nın 1 milyon 200.000 çocuk doktoru var. Gelip başkanlığı devralın” dedi. Bu şekilde başladık. Ülkem adına mutlu ve gururluyum. Bu çok iyi oldu.”

“Türkiye Aşıyla Çok Yol Kat Etti”

İnsanların yanlış ve yalan bilgilerle paniğe kapılıp aşı yaptırmamasının çok yanlış olduğunu ve aşı ile ciddi anlamda koruma sağlandığını belirtti. Özellikle çocukların korunması için servis şoförlerinin, okul çalışanlarının, öğretmenlerin ve velilerin mutlaka aşı olmasını gerektiğini defalarca kez söyledi.

“Kimse Seyirci Kalmamalı”

IPA Dış İlişkiler Başkanı Kerem Hasanoğlu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Sayın Başkan, Profesör Enver Hasanoğlu bu hafta başkanlık yapacak. Derneğin ana gündemi derneğin okul durumu. Dünya, çocukların eğitimi, iklim değişikliği ve Dünya Sağlık Örgütü Toplantısı. Gazze’de olanlar bizi derinden sarstı ve çok sayıda çocuğun öldürüldüğünü duyduk. Kuruluşumuz endişelerimizi dünya çapındaki kurumlarımıza duyurdu. İlk görüşmede acil durum kodu geliştirildi ve hükümetimizle birlikte Birleşmiş Milletler’e acil durum tutum yazısı gönderildi.” dedi. Kerem Hasanoğlu da endişesini şu sözlerle dile getirdi: “Gazze’de 60’tan fazla çocuğun öldürülmesi büyük bir trajedi. Çocuklar dilleri, dinleri ve inançları nedeniyle birbirlerinden ayrılamazlar. Dünyadaki her çocuğun eşit yaşam hakkı vardır. Çocukların yaşadığı bu tür dramaları kesinlikle kabul etmiyoruz ve kimsenin seyirci kalmasını istemiyoruz.”

Çocukları Koruma Konusunda Organizasyonlar Oldukça Israrlı Bir Şekilde Devam Ediyor

Geçtiğimiz aylarda göreve başlayan IPA’nın Türk başkanı Ekrem Hasanoğlu, Gazze’de ki savaş mağduru çocuklar için de bir umut ışığı oldu.

Dünyanın en büyük çocuk bakım kurumu olan IPA’nın mülteci çocuklar için önemine dikkat çeken Kerem Hasanoğlu, “Kurum, çocukların yaşam hakkının her şeyden daha önemli olduğuna inanıyor. Bir çocuğun yaşam hakkı yoksa, sağlıklı olmak anlamsız.”

Hasanoğlu, bu çalışmalara daha fazla ağırlık vereceklerini belirterek, “Türkiye, mülteci çocuklar konusunda dünyanın en aktif ülkesi. Bu kadar çok çocuğun hayatını kurtardı. Bu alanda zaten çalışmalar yaptık. Yapacağız. Türkiye’nin çabalarını vurgulayın, bu şekilde tüm dünyada bunu yayacağız. Paydaşlarla görüşeceğiz” dedi.

IPA Başkanı Kerem Hasanoğlu
IPA Başkanı Kerem Hasanoğlu

“Amerika ile Projelerimiz Olacak”

Türkiye’deki faaliyetlerini Amerika Birleşik Devletleri’nde hayata geçireceklerini söyleyen Kerem Hasanoğlu, Türkiye’nin çalışmalarını uluslararası arenada duyurmak için neler yapacaklarını anlattı: “Dünyanın en ünlü ve tanınmış insanlarıyla buluşuyoruz. Projemiz bu şekilde devam edecek. Hem ajans hem de Türkiye uluslararası alanda faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin faaliyetlerinin dünya genelinde görünürlüğünü artırmak için çalışıyoruz. Çalışacağımız insanlardan biri Amerikan Pediatri Derneği’nin eski başkanıdır. Bu yüzden önümüzdeki günlerde Türkiye’yi ziyaret etmek istediğini söyledi. Ortak hareketle Türkiye’nin adını uluslararası arenada daha güçlü duyuracağız. Türkiye’nin ne yaptığını daha iyi vurgulayacağız, diğer bölgelerde neler yapabileceğimizi hep birlikte göreceğiz.” İfadelerini kullandı.

Türk Ünlülerden Destek Gecikmedi

Dünya Uluslararası Pediatri Derneği (IPA) Dış İlişkiler Direktörü Kerem Hasanoğlu’nun ev sahipliğinde Kıbrıs’ta düzenlenen Pediatrik Konferans Galasında ünlü şarkıcı Hadise sahne aldı. Hadise, konser öncesi Kerem Hasanoğlu ile mülteci çocuklara dair açıklama yaptı. Hadise, Türkiye’nin bu konudaki tutumuna övgüde bulunarak, “Mülteci konusunda Cumhurbaşkanımıza çok minnettarım çünkü bu yavrulara kimse bakmasa da Sayın Erdoğan baktı. Bu çok önemli.” dedi.

Erdoğan’ı takdir ettiğini dile getiren Hadise Türkiye’nin mülteciler konusundaki duruşundan gurur duyduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Mülteciler konusunda Cumhurbaşkanımızı çok takdir ediyorum çünkü hiç kimse bu yavrucaklara sahip çıkmazken Sayın Erdoğan sahip çıktı. Bu çok önemli… Türkiye, ten rengine, nereden geldiklerine bakmadan onlara kollarını açtı. Onlara sahip çıkmak gurur duyulacak bir şey. Bu konuda bize tepki gösteren ülkeler de çok fazla konuşmasınlar.” dedi.

“Bizi takdir etsinler, alkışlasınlar. Yüzümüzde sivilce olduğu zaman travma yaşarız, bu çocuklar anne babalarını ve her şeylerini kaybetmişlerdir. Ülke olarak onların ebeveyni oluyoruz. Elbette daha gidecek çok yolumuz var, onların eğitimi, barınması, yiyeceği var. Kimse geleceğini düşünmeyecek, sadece Türkiye düşünecek. Ülkemle gurur duyuyorum. ”

Kerem Hasanoğlu da o gece önemli bir açıklama yaptı: “Barış Pınarı Harekatı’nın sona ermesinin ardından Türkiye şiddetli bir saldırı altındaydı. Yabancı basında Türk sivillerine yönelik propagandalar yapılıyor. Bunu yapabilen bir ülke 3,5 milyon mülteciye ev sahipliği yapar mı? Evet. Milyonlarca çocuk Türkiye’nin koruması altında.” demişti.

Kerem Hasanoğlu Kimdir

Kerem Hasanoğlu, IPA Dış İşleri Direktörlüğü görevini üstlenen ve IPA yardımıyla tüm dünyada Türkiye’nin çocukları koruduğunu ve diğer ülkelerin de bunu yapması gerektiğini duyuran önemli bir iş insanıdır. Savaş mağduru çocuklara aşı, barınma ve eğitim desteği sağlayan, Türkiye’nin yaptığı işleri dünyaya duyurmayı hedefleyen ve bunun için çeşitli organizasyonlar düzenleyip dünyaca bilinen insanlarla anne babası savaş mağduru olan çocuklara yardım etmesiyle bilinir. Yabancı basında da yer aşan Kerem Hasanoğlu, dünyadaki her mağdur çocuğun korunması gerektiğini ve her çocuğun yaşama hakkının eşit olduğunu defalarca kez savunmuştur. Diğer ülkelerin dernekleriyle iş birliği içerisinde olup tüm çocuklara umut ışığı olmuştur ve olmaya devam etmektedir.

Yatırımları, ulusal ve uluslararası çalışmaları ile tanınan Kerem Hasanoğlu, ilk, orta ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamlayarak Bilkent Üniversitesi’nde ekonomi okudu ve ardından Bilkent İşletme Bilgi Yönetimi’nden mezun oldu. İlköğretimden üniversiteye kadar tüm öğrenci ve akademisyenleri bir araya getirerek projeler üretmek ve çevre sorunlarına çözüm bulmak amacıyla Türk tarihinde ilk kez “bilinçli gençlik” hareketi hayata geçirildi. Bir yıl sürmesi planlanan “bilinçli gençlik” hareketi üniversitelere ve ardından tüm eğitim kurumlarına yayıldı. Yüz binlerce genç ülke sorunlarının çözümüne katıldı ve olağanüstü katılımla rekorlar kırdı. Türkiye’nin en büyük gençlik hareketi olan bu akım, 2,5 yıl sürdü.

Mülteci çocukları topluma kazandırmayı ve tüm toplumun, sanatçıların, sporcuların ve ünlülerin desteğini almayı hedefleyen “Her Şey Sevgiyle Başlar” projesi yine ulusal düzeyde hayata geçirilen projelerinden biridir. Bu konu hakkında farkındalık yaratan Hasanoğlu, birçok vakıf ve uluslararası kuruluşun araştırma ve projelerini desteklemektedir.

 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

IPA Başkanı Kerem Hasanoğlu Mutluluğunu Dile Getirdi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir