Okul Alışverişinde Öncelikleriniz Olsun
Okul Alışverişinde Öncelikleriniz Olsun

Okul Alışverişinde Öncelikleriniz Olsun

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Okul alışverişi sadece çocuklarınızı değil, siz ebeveynleri de oldukça ilgilendiren bir konudur. Bu nedenden dolayı alışveriş süreci sanıldığı kadar basit bir süreç değildir. Çocuğunuzun okul için eksikleri, bu doğrultuda hazırlanan liste, alınacak araç gereçlerin güvenirliği gibi pek çok konuyla karşı karşıya kalacaksınız. Bu konuyla ilgili yapacağınız en iyi şey, çocuklarınızın tercihleri doğrultusunda alışveriş yapmak olsun. Çünkü böyle bir durumda hem onların seçimleri olduğu için mutlu olacaklardır, hem de okula yeni başlayacak bir dönemde ise bu süreci kolaylaştırmak adına önemli bir rol oynayacaktır.

Okul ihtiyaçları için öncelikle gereken araç gereçler konusunda bir liste hazırlamanızda fayda var. Bu listeye mümkünse ihtiyaç dışı ürünleri yazmayın. Bu durum hem maddi olarak gereksiz harcamalar yapmanıza engel olacaktır, hem de fuzuli araç gereçlerin alınmasına engel olacaktır.

Okul alışverişi aslında okul süreci kadar önemli bir dönemdir. Bu dönemde yapacağınız alışverişler ve sergileyeceğiniz tutum çocuklarınızın okul ortamına hazırlanması açısından son derece önem taşımaktadır. Alışverişinizi gerçekleştirebileceğiniz birçok yol vardır. İnternet, kırtasiye veya buna benzer ürünlerin satıldığı marketler.

İnternetin diğerlerine göre daha avantajlı olduğunu söylesek yanlış olmaz sanırım. Çeşitlilik ve kolay bir şekilde alışveriş imkanı tanıdığından dolayı internet, oldukça fazla talep görmektedir. Her ne kadar fazla talebi olsa da alışverişiniz sırasında mutlaka dikkat etmeniz gereken belli başlı konular var. Satın alacağınız ürünün ve sitenin güvenilirliği, ürünün kaliteli ve bilinir bir marka olup olmadığı konusunda mümkün olduğunca dikkatli olmanız da fayda var. Aksi bir durum da elinize gelen ürün kaliteden yoksun ve kısa ömürlü olacaktır.

 ÇANTA TERCİHİ ÇOCUKLARINIZDA OLMALIDIR

Okul alışverişinin bir diğer önemli konusu ise okul çantası tercihidir. Okul için yapacağınız alışverişlerde her ne kadar son sözün sizde olmasın da fayda olsa da, tercihleri çocuklarınızın yapmasına izin verin.

Okul çantası, alışveriş esnasında en çok dikkat çeken konudur. Yapacağınız alışverişte belli başlı kriterle olmasında fayda var. Öncelikle satın alacağınız çantanın kaliteli ve güvenilir bir marka olup olmadığını öğrenmeniz pek çok konuda size yardımcı olacaktır.

Okul çantası olarak Hakan çanta okul çantası bilinen ve tercih edilen güvenilir bir markadır. Her yaşa ve her zevke uygun modelleri bulabileceğiniz Hakan çanta okul çantası, sunmuş olduğu kalite sayesinde uzun ömürlü çantalara sahiptir.

Yapacağınız alışverişler de öncelikleriniz olmalıdır. Maddi durumunuz dahilinde bir ürün olmalı, kalite anlamında geçerli bir not almalı, bilinir veya güvenilir bir satıcıdan alınmalı. Bu tarz durumlar işinizi daha kolay bir hale getirecektir.

Çanta satın almak için internetten ziyade kırtasiye tercih etmeniz son derece yerinde bir karardır. Kırtasiyeye çocuğunuzla birlikte gitmeniz ise son derece önemlidir. Alınacak çantaya onun karar vermesi, bu çantayı beğenmedi son derece pozitif bir etki bırakacaktır. Her ne kadar tercih hakkı çocuklarınızda olsa da son kararın siz de olmasında fayda var.

Yapılan alışverişlerin cebinize uygun olması önemli bir konudur. Bunun dışında yapılacak diğer harcamalarda mümkün olduğunca gereksiz alışverişten kaçınınız. Bu durum cebinizden fazladan para çıkmasına neden olabilir.

Çanta modelleri konusunda önceliğiniz çocuklarınıza uygun olup olmadığı olmalıdır. Özellikle okula yeni başlayacak çocuklar veya henüz ilkokul döneminde olan çocukların çanta konusunda büyük bir hevesi vardır. Bu nedenle satın alacağınız çantayı çocuklarınızın tercih etmesi hem pozitif bir etki bırakacaktır, hem de memnuniyetin oluşmasını sağlayacaktır.

Okul sürecine hazırlık dönemi bazı çocuklar ve aileler için oldukça sorun geçse de, yapacağınız küçük dokunuşlarla pek çok olumsuz durumların üstesinden rahat bir şekilde gelebilirsiniz. Hem cebinizi, hem de çocuğunuzu düşünmeniz alınacak en doğru karar olacaktır.

OKUL ÖNCESİ VE OKUL SONRASI SÜREÇLERİ EN İYİ ŞEKİLDE NASIL YÖNLENDİREBİLİRSİNİZ BİRLİKTE BAKALIM

Okul Çantası
Okul Çantası

Okul dönemi hem çocuklarınız hem de siz ebeveynler açısından oldukça uzun ve yorucu bir süreçtir. Bu süreci mümkün olduğunca kolaylaştırmak da, zorlaştırma da sizlerin elinde. Çocuklarınızın uzun bir eğitim hayatı olması dolayısıyla elbette sizi de uzun bir süre artı sorumluluklar beklemektedir. Bu sorumluklarınızın farkında olmanız kolay bir şekilde karşılaşacağınız engelleri aşmanıza vesile olacaktır.

Okul hayatına ilk defa başlayacak çocuklar için öncelikle okulun sıkıcı ve korkutucu bir ortam olmadığını hissettirmeniz gerekiyor. Bu durumu en iyi ana sınıfına giden çocuklar üzerinde görmekteyiz.

Gelişime ve eğitime dayalı oyunlar ile hem okul sürecine alışıyorlar, hem de sosyalleşilebilecek bir ortama giriyorlar. Okulun ilk yıllarında çocuklarınızın karşılaşacağı sorunlara mutlaka dikkat edin. Bu sorunların küçük ve kayda değer olmadığı düşüncesiyle hareket etmenize neden olursa, ilerleyen dönemlerde küçük olarak görülen sorunlar büyüyerek devam edecek ve çocuklarınızın gelişimi açısından sorun teşkil edecektir.

Okul seçimi ise ele alınması gereken ayrı bir konudur. Okul seçerken ince eleyip sık dokumak da fayda var. Seçeceğiniz okulun konumunun yaşadığınız yere yakın olması, ulaşım açısından kolaylık sağlayacaktır. Bunun yanı sıra okulun eğitim kalitesi, sosyal aktiviteleri, ortamı, vizyonu ve misyonu önemle üzerinde durulması gereken konulardır.

İlk dönemlerde özellikle çocuklarınızdan sorumlu öğretmenlerle iletişim halinde olmanız, karşılıklı fikir alışverişinde bulunmanız çocuklarınızın eksik yanlarını saptanması açısından önem arz etmektedir. Sonra ki süreçler ip söküğü gibi gelecektir.

Okul hayatını başarılı veya başarısız olsun, ne şekilde bitirirlerse bitirsinler, kesinlikle üzerinde baskı kurulmamalıdır. Özellikle lise sonrası dönem de, üniversite tercihi yaparken çocuklarınızdan daha çok sizin dikkat etmeniz gerekmektedir. Gidilecek üniversite ve bölüme karar verecek olan çocuklarınız olmalı. Tabi ki sizin de fikirleriniz ve görüşleriniz oldukça önem taşımaktadır. Fakat tercih konusunda son söz çocuklarınızda olmalıdır.

Hayatının hemen her döneminde sizlerin desteğine ihtiyacı olan çocuklarınız, bu evrede de sizleri yanında, kararlarına saygılı bir şekilde görmek ister. Gitmek istemediği bir bölüme veya yapmak istemediği bir mesleğe zorla sürüklenmesi durumunda hem ilerleyen dönemlerde kendisi mutsuz olacaktır, hem de siz mutsuz olacaksınızdır.

Üniversite tercihleri çocuklarınızın ilgisini ve yapmak istediği mesleği de yansıtır. Çocuk hangi bölüme veya alana yatkınsa o alan da tercih yapmalı, aksi taktirde tercih yaptığı bölümü bitirse dahi belki ömür boyu yaptığı işi sevmeyecek ve mutsuz olacaktır. İnsanın sevmediği işi yapmak kadar kötü ne olabilir? Tercih ve meslek seçimi konusunda kararsız kaldıysanız mutlaka danışman hocalara ve rehber öğretmenlere başvurmanızda fayda sağlayacaktır.

Aldığınız puan ve yatkın olduğunuz alan doğrultusunda sizi yönlendireceklerdir. Üniversite için tercihiniz aldığınız puana yakın ve size neler katabileceği olmalıdır. Sosyal anlamda gelişmiş bir üniversite sizin yeni beceriler kazanmanızda büyük bir rol oynayacaktır. Eğitim kalitesi açısından ülkemizde oldukça önemli üniversiteler vardır. Bu üniversitelerden birine gittiğiniz ve sosyal olarak geniş imkanların sunması takdirinde, yeni bir sen ortaya çıkacaktır.

Çocuklarınızı üniversite ve mesleki açıdan yönlendirirken mutlaka onların fikirlerine saygı duyun. Her ne kadar ilk sınıftan son sınıfa kadar maddi ve manevi en büyük destekçileri siz ebeveynleri olsa da, bu uzun süreç de sıkı bir hazırlık içerisinde olan onlardır. Ayrıca seviyesini ve becerilerini iyi bildiği için hangi bölümü okuyacağını ve hangi mesleği yapacağını en iyi kendileri bilir. Yapacakları tercih ne olursa olsun onlar sizin çocuklarınız ve öyle de kalacaklar.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Okul Alışverişinde Öncelikleriniz Olsun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir