Diyetisyen İstanbul İle Fazla Kilolarınıza Veda Edin
Diyetisyen İstanbul İle Fazla Kilolarınıza Veda Edin

Diyetisyen İstanbul İle Kilolarınıza Veda Edin, Hayalinizdeki Görüntüye Kavuşun!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Diyet listesi nedir?

Diyet listesi, alanında uzman bir diyetisyen tarafından kişiye özel olarak planlanan ve diyetisyen gözetiminde uygulanan beslenme programına verilen isimdir. Bir danışan diyetisyen eşliğinde kilo verme programı uygularsa sağlıklı bir şekilde kilo kaybetmesi kaçınılmaz olacaktır. Diyetisyen İstanbul ile siz de idealinizdeki kiloya ve görüntüye hızla kavuşabilirsiniz!

Şok diyetler faydalı mıdır?

Özellikle son zamanlarda, teknolojinin de yaygınlaşmasıyla şok diyet adı altında hiçbir uzman denetiminde olmayan bir sürü yanlış beslenme rutini içeren listeler paylaşılmaktadır. Bu şok diyetlerde hiçbir diyetisyen parmağı yoktur ancak hepsi de hızla kilo verdirmeyi vaat eder. Şok diyetler kişi için oldukça zararlıdır. Hızlı kilo verdirmeye sebep olduğu için verilen kilolar yine aynı hızla geri alınır. Ayrıca bu tarz diyetler kişinin kalp-damar rahatsızlıklarına, böbrek hastalıklarına, vitamin ve mineral yetersizliklerine yakalanmasına neden olur. Bu sebeple oldukça sağlıksız ve bir o kadar da tehlikelidir. Şok diyetler sizi zayıflatmaz. Aksine daha da kilo almanıza sebep olur. Şok diyetlerin zararları aşağıda sıralanmıştır:

  • Şok diyet, diyetisyen eşliğinde uygulanan diyetler değildir. Metabolizmanızı yavaşlatır. Şok diyeti bıraksanız dahi metabolizmanız aynı yavaşlıkta çalışmaya devam etmektedir. Düzeni bozulur. Bu nedenle kişinin yediği her besin vücudunda kalori olarak kalır, kişi bu besinleri yakamaz.
  • Şok diyet uygulamak sağlığınızı korumanıza yardımcı olmaz, aksine onu kaybedebilirsiniz.
  • Şok diyetler bol bol aç kalmanıza sebep olur. Bu da kilo almaya davetiye çıkarır. Aç kalarak zayıflamak istemek normal değildir. Bu durum metabolizma hızınızı da hızla düşürür.
  • Şok diyet uygulamak yağların erimesine yardımcı olmamaktadır. Su kaybına yol açarlar. Aynı zamanda kas kaybına da destek oldukları için oldukça sağlıksızdırlar.

Göbek eriten besinler hangileridir?

Göbek bölgesinde biriken yağlanmanın ana sebebi dengesiz ve sağlıksız beslenmedir. Aynı zamanda kişinin tiroidleri, insülin direnci gibi faktörler de bu bölgedeki yağlanmaya destek verir niteliktedir. Göbekte biriken yağlanma üzerine düşülmesi gereken ciddi bir konudur. Bu sebeple diyetisyen sizden kan tahlili veya başka tetikler isteyebilir. Diyetisyenin tüm istediklerini yapmanız sağlığınız açısından önemlidir. Göbek eriten besinler ise aşağıdaki gibidir:

Kurubaklagiller: Kurubaklagiller protein, lif, mineral ve vitamin yüklüdür. Bu sebeple besleyicilik çok zengin bir besin olduklarını söylemek mümkündür. Kurubaklagiller daha az aç hissetmenize yol açar bu nedenle daha çok yemenize engel olarak vücudunuzda yağ kaybı oluşmasını sağlar. Protein açısından oldukça zengin olan bu besinler göbek bölgesindeki bölgesel yağların gitmesine destek olur.

Yeşil sebzeler: Yeşil sebzeler özellikle metabolizmanın çalışma hızını artırması ile bilinir. Bu nedenle kolayca yağ kaybı yaşamanızı sağlar. Göbek bölgesindeki yağların hızla erimesine sebep olan yeşil sebzeler özellikle su yönünden oldukça zengin besin kaynaklarıdır. Aynı zamanda bağırsakların çalışmasına da çok iyi gelmektedirler.

Meyveler: Meyveler bolca mineral ve vitamin içerirler. Bu nedenle zengin bir besleyicilik düzeyleri bulunmaktadır. Hemen hemen her diyet listesinde meyve verilir. Meyvelerin tek dezavantajı içerisinde şeker barındırmasıdır. Fakat bu şeker doğal şeker olduğundan onları tüketmeye engel değildir. Ancak yine de günlük meyve tüketimi diyetisyen tarafından sınırlandırılması gereken besinler arasında yer alır.

Süt ürünleri: Yoğurt, peynir, kefir gibi süt ürünleri besleyici olan gıdalardır ve mutlaka diyetisyen tarafından tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alır.

Balık: Balık protein açısından zengin olmasıyla bilinir. Omega-3 kaynağı olan balık hemen hemen her diyet listesinde bulunan bir besin kaynağıdır. Düzenli balık tüketimi metabolizmayı artırarak yağ yakımını hızlandırır.

Yumurta: Yumurta özellikle diyetisyen tarafından kahvaltı menüsünde verilen olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır. Protein açısından çokça zengindir. Göbek yağlarının erimesine katkısı yadsınamaz düzeydedir.

Yulaf ezmesi: Yulaf çok zengin bir lif kaynağıdır. Bu nedenle diyetisyen tarafından tüketilmesi sıkça önerilen besinler arasında yer alır.

Diyet yemekleri nasıl olmalıdır? Diyet yemeği pişirirken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Diyetisyen tarafından verilen diyet listesinde yemeklerin her biri özel bir pişirme ritüeline dayanır. Diyet yemeklerinin tuz ayarı, pişirme yöntemi, yağ ayarı ve besleyicilik açısından zengin olması gibi birçok faktör bulunmaktadır. Tüm sebze içeren yemekler veya tüm baklagil içeren yemekler diyet yemeği kategorisine alınmamalıdır. Bu tarz yemeklerin içeriğinde ne olduğuna iyi bakılmalı, nasıl pişirildiğine dikkat edilmelidir. Eğer bir diyet yemeği yapıyorsak gıdaları oldukça fazla yağ içeren kızartma yöntemi ile pişirmemeli, yağ ve tuz ayarını kaçırmamalı, çok fazla et ve et ürünü içeren besinler koymamalı ve karamelize pişirme yönteminden faydalanmamalıyız.

Diyet yemeği olarak adlandırılması gereken bir yemeğin pişirme yöntemine olabildiğinde dikkat edilmelidir. Özellikle yüksek ateşte pişen yemekler o yemeğin içerisinde bulunan besinlerin vitamin ve mineral değerlerini düşürebilir. Bu sebeple diyet yemeği yaparken mutlaka kısık ateşte yemeğimizi pişirmemiz gerekir. Bunun yanı sıra yağ ve tuz ayarını dengeli yapmak gerekir. Çok fazla yağ ve tuz içeren yemekler kilo almaya davetiye çıkarır. Yemekleri mutlaka buhar yöntemiyle veya haşlama pişirme tarzı ile yapmalıyız.

Diyetisyen tarafından verilen yağ ve tuz ölçüsüne mutlaka uyulmalıdır. Diyet yemekleri mutlaka içeriğinde protein, vitamin ve mineral barındırmalıdır.

En etkili diyet listesi nedir?

Diyetisyen İstanbul tarafından verilen diyet listesi kişiye özel olarak planlanır. Kişinin beden kitle indeksi, yaşı, hangi besinleri yediği veya yemediği, hangi besinlere alerjisi olduğu gibi faktörler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Bu sebeple ideal bir diyet listesi yoktur. Çünkü herkesin diyet listesi kendisine göre ideal olanı barındırır. Fakat diyet listelerinde genel olarak ortak olan birkaç özellik mevcuttur. Örneğin her diyet listesi bol bol su tüketimini destekler. Kilo vermeye yönelik olarak diyet listelerinin hepsinde bolca protein yüklü menüler görmek mümkündür. Sağlıksız yağ açısından fakir, sağlıklı yağ açısından zengin bir diyet listesi kişiye verilir. Yağ ve tuz ayarı ise her zaman dengelidir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Diyetisyen İstanbul İle Kilolarınıza Veda Edin, Hayalinizdeki Görüntüye Kavuşun!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir