Lenf Kanseri
Lenf Kanseri

Lenf Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lenf bezleri enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudumuzun direnmesini sağlayan bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Lenf kanseri (lenfoma) ise lenf bezlerindeki lenfositlerin kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkmaktadır. Lenf bezlerinde en sık görülen kanserlerden biri olan lenf kanseri; kilo kaybı, ateş ve gece terlemeleri ile kendisini belli etmektedir. Biyolojik tedaviler, kemoterapi, kök hücre veya kemik iliği nakli ile tedavi edilebilen lenf kanserinin, nüksetme ihtimali nedeniyle hastanın en az 2 yıl kontrol altında tutulması önem taşımaktadır.

Lenf kanseri iki guruba ayrılır

Lenfositlerin oluşturduğu bir kanser tipi olan lenf kanseri, lenf dokusunun habis tümörüne verilen genel bir isimdir. Normal lenfosit hücrelerinin hızla çoğalması veya normalden daha uzun süre yaşamaları ile kanser hücreleri  (malign lenfoid hücreler) oluşmaktadır. Malign lenfoid hücreler de normal lenfositler gibi lenf düğümü, dalak, kemik iliği, kan ve diğer organlarda da çoğalmaya devam eder. Lenf kanseri; Lenfoma HODGKİN ve NON-HODGKİN Lenfoma adı altında iki büyük gruba ayrılmaktadır.

 • HODGKİN LENFOMA: İlk kez tarif eden Thomas Hodgkin’in adı ile anılan bir hastalıktır. Hodgkin lenfomanın nedeni kesin bilinmemektedir. Her yaşta ortaya çıkabilmekle birlikte daha çok genç erişkin erkeklerde görülmektedir. Kombine kemoterapi ile tedavi edilebilen ilk habis hastalıktır.
 • NON-HODGKİN LENFOMA: Genellikle boyunda ortaya çıkan ağrısız bir şişliğin fark edilmesi kendisini belli eder. Koltuk altı ve kasıktaki lenf düğümü bölgelerinde de büyüme olabilir. Göğüs kafesi içinde ya da karın boşluğu içindeki lenf düğümlerinde de büyüme olabilir. Fizik muayenede karaciğer ya da dalak büyüklüğü saptanabilir.

Hastalık lenf düğümü dışındaki dokuları da tutabilir. Akciğer, karaciğer, kemik, kemik iliği tutulumu en sık lenf düğümü dışı tutulum yerleridir. NON-HODGKİN Lenfoma da iki şekilde görülür;

 • Anormal B lenfositlerden kaynaklanan (B hücreli lenfomalar)
 • Anormal T lenfositlerden kaynaklanan (T hücreli lenfomalar)

Son 6 ayda verilen kilo lenf kanseri belirtisi olabilir

 Lenf kanseri genellikle vücutta bulunan lenf bezlerindeki geçmeyen büyümeler ile kendisini belli etmektedir. Lenf bezi kanserinin en önemli belirtileri şunlardır;

 • Ateş
 • Gece terlemesi
 • Son 6 ayda vücut ağırlığının %10’undan fazla kilo kaybı olması
 • Ağrısız büyüyerek çoğalan lenf bezleri
 • Yorgunluk
 • Öksürük ya da göğüs ağrısı
 • Karında şişlik ya da ağrı
 • Kaşıntı

 Hastalığın yayılımı ve evresi için mutlaka biyopsi yapılmalı

Lenfoma tanısı koymak için mutlaka tutulmuş bölgeden biyopsi yapmak gerekir. Kesin tanı histopatolojik inceleme ile konulmaktadır. Lenfoma tanısı konan her hastaya mutlaka kemik iliği tutulumu olup olmadığını anlamak için kemik iliği biyopsisi,  hastalığın evresini belirlemek için de PET-CT yapılması gerekir.

Hastaya özel tedavi başarı oranını artırıyor

 Lenf kanserinin tedavisi kanserin tipi, hastalığın evresi, büyüme ve yayılma hızı, hastanın yaşı ve hastanın diğer sağlık problemleri detaylı incelenerek hastaya özel olarak planlanmaktadır. Hastada belirtileri olan ve yavaş ilerleyen lenf kanseri kemoterapi, biyolojik tedaviler (monoklonal antikorlar) ve radyoterapi ile tedavi edilebilmektedir. Hızlı ilerleyen lenf kanseri tedavisinde de genellikle kemoterapi ve biyolojik (monoklonal antikorlar) ve akıllı ilaç ( immünoterapi) tedaviler kullanılmaktadır. Ancak hastalığın tedaviye dirençli olması durumunda ise kemoterapi, biyolojik tedaviler , akıllı ilaç (immünoterapi) ve radyoterapi tedavisinin yanında kök hücre veya kemik iliği nakli ile tedavi tamamlanmaktadır. Lenf kanseri tedavisi tamamlandıktan sonra hastalar normal hayatlarına devam edebilmektedir. Bazı hastalarda tedavi süreci tamamlandıktan sonra hastalığın nüks etme riski yüksek olabilmektedir. Bu durumdaki hastalar tedaviden sonra 2 ile 5 yıl arasında doktorları tarafından takip edilmektedir

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Lenf Kanseri Nedir? Belirtileri Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir