Ucuz uçak bileti almak için bilinmesi gerekenler
Ucuz uçak bileti almak için bilinmesi gerekenler

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En hızlı ve en konforlu ulaşım aracı olarak bilinen uçaklar, seyahat severler tarafından yoğun bir şekilde kullanılıyor. Hafta sonu tatilleri, yaz tatilleri, bayram tatilleri ve Yılbaşı gibi daha pek çok tatilde ulaşım konusunda ilk tercih oluyor. Büyük bir kitle tarafından kullanılan uçakların biletleri ise, son zamanlarda cep yakabiliyor.  Bu durumda talep yoğunluğu etkili olsa da birbirinden basit yöntemler ile uygun uçak bileti almak mümkün oluyor. İşte, ucuz uçak bileti almak için bilinmesi gerekenler!

Uçak Biletini 3-4 Ay Önce Almalısınız

Uçak şirketleri, uçak biletlerini aylar öncesinden satışa sunuyor. Uçuş tarihi belirli olan insanlar ise, aylar öncesinden rezervasyon yaptırabileceği gibi satın da alabiliyor. Haliyle en ucuz fiyata sahip olan koltuklar hemen alınıyor ve geriye kalan koltuklar ise daha yüksek fiyatlar içerebilir. Bu durum ile özellikle yoğun seyahat dönemlerinde karşılaşılabiliyor.

Uçak firmalarının bilet fiyatları günlük, saatlik ve dönemsel değişimlere uğrayabiliyor. Bu değişim, gezginlerin gösterdiği talebe ve seyahat edilecek şehre veya ülkeye göre değişiklik gösterebiliyor. İşte böyle detaylar göz önünde bulundurulduğunda uçak biletini 3 veya 4 ay öncesinden almak oldukça doğru bir karar oluyor.

Özellikle seyahat tarihi net olan gezginlerin uçak biletini aylar öncesinden satın alması gerekiyor. Mesela tatil yapmak üzere Sinop uçak bileti alınacaksa, yaz sezonundan 3 ay önce veya bahar döneminden 3 ay önce biletin alınması gerekiyor. Çünkü yaz sezonuna veya bahar sezonuna gelindiğinde fiyat iki katını görebiliyor ya da tükenebilir. Bu durumda gidilecek şehrin sıklıkla tercih edildiği mevsim de etkili oluyor. Mesela Antalya gibi bir şehre yaz aylarında rağbet arttığı için doğal olarak bilet fiyatları da artış gösteriyor. Ancak bahar ve kış ayları geldiğinde fiyatlar bir otobüs bileti fiyatıyla aynı seviyeye kadar düşebiliyor.

Uçak Biletini Son Gün Almalısınız

Ucuz uçak bileti ile yolculuk yapmak isteyen gezginlerin son güne kadar beklemesi gerekiyor. Çünkü uçak firmaları biletleri satışa sundukları ilk an yüksek fiyatlardan satılıyor. Uçuş tarihi yaklaştığında ise henüz satılmamış olan biletlerin fiyatını düşürebiliyorlar. Çünkü son gün geldiğinde bilet satın alanlar veya rezervasyon yaptıranlar, seyahat etmekten vazgeçerek bu biletleri iptal edebiliyorlar. Böyle anlarda satılmamış koltuk sayısı fazla olduğundan firmalar çok ucuz fiyatlara uçak bileti satmaya başlıyor. İşte bu yüzden, uygun uçak bileti almak için son günün beklenmesi öneriliyor.

Peki, son gün yaklaştığında biletlerin düştüğünden nasıl haberdar olunuyor? Uçak firmaları anlık indirim ve avantaj yaparak bunu web siteleri veya sosyal medya hesapları aracılığıyla gezginlere duyurabiliyor. Bu siteler takip edildiği zaman indirimlerden haberdar olunarak tükenmeden bilet kapılabiliyor. Ancak sürekli siteyi ziyaret etmek, sayfa yenilemek ve kontrol etmek meşakkatli olabiliyor. İşte bu durumla uğraşmamak için de bir yöntem bulunuyor. O da “fiyat uyarısı” oluşturmak oluyor! Bu detay aktive edildiğinde indirim ilgiliye mail yolu ile bildiriliyor. Maile tıklandığında ise site doğrudan ziyaret edilebiliyor ve ilgili bilet pratik bir şekilde alınabiliyor.

Seyahat Tarihini Esnek Tutmalısınız

Seyahat tarihini esnek tutmalısınız
Seyahat tarihini esnek tutmalısınız

Uygun uçak bileti satın almak isteyen gezginlerin seyahat tarihlerinin esnek tutması gerekiyor. Biletler ilk satışa sunulduğunda ucuz olabildiği gibi seyahate birkaç gün kala daha da ucuz olabiliyor. Çünkü uçak şirketleri saatlik indirim ve avantajlar düzenleyerek uçak biletlerini ucuza satabiliyor. Bu biletlerden alabilmek için de sitelerini ve sosyal medya hesaplarını takip etmek gerekiyor. Aylar öncesinden yapılan bir plan için ara sıra sitenin ziyaret edilmesi, daha uyguna bilet bulmayı mümkün kılıyor.  Mesela, hafta içi bir gün gitmek üzere Adıyaman uçak bileti bakılıyorsa, arama motorunda her gün bilet kontrolü yapmak ve karşılaştırarak almak gerekiyor.

Yaz tatillerinde, bayramlarda, yılbaşında, resmi tatillerde veya hafta sonlarında uçak biletine olan talebin artması fiyatlarında artmasına neden oluyor. O sebeple, hafta sonuna bilet bakmak yerine, hafta içi biletlerine göz gezdirmek gerekiyor. Öte yandan, havayolu şirketlerinin yaptığı uçak bileti indirim ve avantajları bazı dönemleri kapsayabilir. Bu dönemler de genelde hafta içine tekabül ediyor. O yüzden seyahati bu indirim ve avantajlı dönemleri takip ederek planlamak daha uygun fiyatlara bilet almaya olanak sağlıyor.

Ucuza Uçulacak Günleri Bilmelisiniz

Uçak biletine olan talep özel günlerde artış gösteriyor. Mesela Noel, yılbaşı, bayram ve resmi tatillerde seyahat etmek isteyenler, doğal olarak fahiş uçak biletleri ile karşı karşıya kalabilir. Genel olarak sitelere göz gezdirildiğinde pazar, cuma, cumartesi günlerinde satılan uçak biletleri daha yüksek fiyatlar içeriyor. İşte bu durum son derece doğal olup, seyahat edilecek tarihlerin değiştirilmesi gerekiyor.

Uçak bileti almak için cumartesi, salı ve çarşamba günlerinde gece geç saatlerde veya sabah erken saatlerde uçak bileti bakmak gerekiyor. Bu günlerde daha uygun fiyatlar ile karşılaşmak mümkün oluyor. Bayram gibi uzun seyahat olanakları sunan zamanlarda ise, tatilin ilk günleri değil de birkaç gün sonrasında bilet araştırması yapılması, daha ucuz biletlere sahip olunmasına olanak sağlıyor. O yüzden özel günlerin göz önünde bulundurularak hareket edilmesi gerekiyor.

Uçak Biletini Acentelerden Almalısınız

Acenteler, uçak firmalarına kıyasla daha uyguna bilet satışı yapabiliyor. Ancak bu Türkiye’deki tüm acenteleri kapsamıyor. Çünkü bazı acenteler, uçak firmalarının sunduğu fiyattan daha fazla bir fiyat sunarken bazı acenteler daha düşük fiyatlara bilet satışı yapabiliyor. O sebeple acentelerin ve uçak firmalarının fiyatları karşılaştırılarak bilet seçiminin yapılması gerekiyor.

Uçak firmaları, genelde uçak biletinin fiyatını ve hizmet bedelini tahsil ediyor. Acenteler ise uçak biletine ek olarak daha düşük fiyatlarda hizmet bedeli alarak uçak bileti satışı yapıyor. Bu durum göz önünde bulundurularak fiyat karşılaştırması yapılması ve bileti en ucuza satış yapan acenteden alınması gerekiyor.

Erken Rezervasyon Yapmalısınız

Uçak bileti satın almak isteyenlerin erken rezervasyon yaptırması gerekiyor. Hatta seyahat tarihi birkaç ay öncesinden netleştirildi ise, en ucuz uçak biletine sahip olabiliyor. Örneğin yaz tatili için otel rezervasyonu yaptırarak aylar öncesinden net bir tarih ortaya koyulabiliyor. Bu sayede aylar öncesinden uygun fiyata uçak biletine sahip olarak günün gelmesi keyifle beklenebilir.

Ucuz uçak bileti satın almak isteyenlerin rezervasyonu en az 3 hafta öncesinden yapması gerekiyor. Çünkü 3-4 ay öncesine kadar erken rezervasyon sayesinde çok daha uyguna bilet bulunabiliyor. Ondan önceki dönemlerdeki sefer tarihleri netleşmediğinden rezervasyon yapılamıyor. Erken rezervasyon yaparken, bayram, okul tatili ve yaz ayları gibi dönemlerin fiyatlarının diğer günlere kıyasla daha farklı olduğu görülebiliyor. Bunun sebebi ise, her sene o dönemlerde yaşanan yoğunluğu firmaların bilerek fiyatı arttırması oluyor. Bu durumu da göz önünde bulundurarak seçim yapmak mühim bir konu oluyor.

Bayram, karne zamanı, resmi tatiller ve yaz tatilleri gibi daha pek çok tatilde uçak bileti fiyatları daha yüksek fiyatlara sahip oluyor. Diğer zaman dilimlerinde ise bu biletler daha uygun fiyatlara satışa sunuluyor. Bayram tatilleri göz önünde bulundurulduğunda her toplu taşıma aracında bir yoğunluk söz konusu oluyor. Eğer net seyahat planı yapılmadıysa bu dönemlerin dışında kalan tarihlerin seçilmesi gerekiyor. Bu sayede daha uygun fiyata uçak biletine sahip olmak mümkün oluyor.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Ucuz Uçak Bileti Almak İçin Bilinmesi Gerekenler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir