Xbox Series S’de Bizi Neler Bekliyor?
Xbox Series S’de Bizi Neler Bekliyor?

Xbox Series S’de Bizi Neler Bekliyor?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Oyun konsolu tutkunlarının tercihi olan Xbox, S serisi ile yeniliğe adım atıyor. Pratik yer sağlayacak şekilde konumlandırılan S Serisi 28 cm genişlik ve 15 cm derinliğindedir. Bu, S serisini ultra taşınabilir bir hale getirir. Ve de onu bir sırt çantasına atarak, bir arkadaşınızın evine kolayca götürebilirsiniz. ‘S’ ve nispeten küçük çerçevesi de rafınızda çok daha az yer kaplayacaktır.

Konsolun dış kısmı esasen beyaz bir plastik malzemeden oluşmaktadır. Özellikle pahalı hissettirmiyor. Ancak Xbox’ın bütçesindeki büyük bir kısmı içindekilere harcadığı göz önüne alındığında, bu memnun edici bir özellik. Çarpıcı özellikleri ve tasarımı ile Xbox Series S, gösterişli bir oyun konsolu diyebiliriz. Ayırt edici özelliklerinden biri de fan için son teknoloji olan bir oyun konsolundan çok, bir kablosuz hoparlör gibi görünebilmesini sağlayan dairesel şekildeki siyah ızgarasıdır.

Bağlantılar açısından da Xbox Series S, gerekli donanımlara sahip. Ön tarafında bir USB (Tip-A) soketi ve 3,5 mm kulaklık girişi ile bir güç düğmesi bulunuyor. Arka tarafında ise güç, HDMI, ethernet ve bir çift USB (Tip-A) girişi bulunuyor. Daha önce gerçekten karşılaşılmayan tek soket, Xbox Series S’de mevcut olan depolama miktarını genişletme görevi için bir yuvadır.

Aslında depolama alanı, Xbox Series S’ in tercih sebeplerinden biri. Kutunun üzerinde 512 GB bir depolama alanı olduğu yazıyor. Bu da birçok oyunu rahatlıkla oynayabileceğiniz anlamına geliyor. Ayrıca, fiyat açısından da X serisine göre oldukça uygun bir çizgide yer alıyor.

Xbox Series X ile Xbox Series S Modellerinin Karşılaştırması

Xbox Series X ile Xbox Series S Modellerinin Karşılaştırması
Xbox Series X ile Xbox Series S Modellerinin Karşılaştırması

Xbox X ve S serisini karşılaştırmadan önce, benzerliklerine bir göz atalım. Bu, Xbox satın alma konusunda hangisi diye karar veremeyen oyun tutkunları için fayda sağlıyor. En yeni Xbox’ın bu noktada her iki sürümünün de temel olan ortak özelliği, konsolun hızını arttırma ve yükleme sürelerini önemli derecede azaltmak için Direct Storage işlevi kullanan, SSD ve donanım de kompresyonunu kullanan mimarileridir. Bunun dışında diğer benzerlikler arasında ise 120 fps’ye kadar kare hızı ile surround ses bulunuyor. Xbox Series X ve S konsolları ortak özellik olarak ayrıca Xbox One denetleyicilerini destekliyor. Ve dört nesil Xbox konsolu oyunları ile de geriye dönük uyumludur.

Bunlardan bahsetmişken, depolama alanından da bahsedelim. Xbox Series X, 1 TB depolama alanı ile donatılmıştır. Bu depolama alanı, Series S’de yarıya iner. Görüntü ve depolama alanları, birçok oyuncu için küçük farklılıklardır. Ancak daha gelişmiş oyunlar, konsoldan her ons işlem gücünü tüketmeye başladığında, farklılıklar daha görünür olacaktır.

Birçok ortak noktaları olmasına rağmen, Xbox Series X ile Xbox Series S, satın almayı etkileyebilecek seviyede birkaç önemli farklılığa da sahiptir. Bunlardan en önemlisi, Xbox Series X’in disk sürücüsü ile donatılmış olması ancak Series S’de olmamasıdır.  Disk sürücüsü olmasının bir artı yanı, oyun alanınızın güzel ve düzenli tutmak isteyip istemediğiniz ile önemli olabilecek, Series S’in küçültülmüş boyutudur. Bununla birlikte, disk sürücüsü olmaması, oyunların fiziksel kopyalarını satın almayı planlayan kullanıcılar açısından büyük bir fark oluşturuyor. Ve bunlar genel anlamda söyleyecek olursak, çok daha uygun fiyatlara satılıyor. Tabii ki Series X ile oyun tutkunları, konsolun HDD’sine oyun indirmeye devam edebiliyorlar. Her iki modelin karşılaştırmasını tablo halinde yapacak olursak, farklar çok daha net ortaya çıkıyor.

  Xbox X Series Xbox S Series
 

Hedef Kitle/Performans

 

 

4K 60 FPS, 120 FPS’e kadar

 

 

1440p 60 FPS, 120 FPS’e kadar

 

Depolama

 

 

1 TB

 

512 GB

 

Disk Sürücüsü

 

 

4K UHD Blu-ray

 

Yalnızca Dijital

 

Geriye Dönük Uyumluluk

 

 

Eski nesil oyunlar dahil bütün Xbox oyunları ile uyumlu

-Xbox One aksesuarlarıyla uyumlu

 

 

Eski nesil oyunlar dahil bütün Xbox oyunları ile uyumlu

-Xbox One aksesuarlarıyla uyumlu

 

 

RAM

 

 

16 GB GDDR6 RAM

 

10 GB GDDR6 RAM

Airpods 3. Nesil Özellikleri Nelerdir?

Airpods 3. Nesil Özellikleri Nelerdir?
Airpods 3. Nesil Özellikleri Nelerdir?

Apple’ın ileri teknoloji cihazlarına bir yenisini ekleyen Airpods 3. Nesil, kullanıcılar arasında oldukça ses getiriyor. Aslında markanın gerçek anlamda kablosuz kulaklıkları, neredeyse beş sene önce satışa sunulmasından bu yana oldukça başarılı bir çizgide ilerliyor. Ancak yeni sürümlerin sık ​​sık gelmediğini de biliyoruz. İkinci nesil Mart 2019’da gelmişti ve şimdi AirPods 3’ e sahibiz, ancak Apple AirPods, üçüncü nesli çağırıyor.

Yeni model tam anlamı ile yeni bir tasarım, iyileştirilmiş ses ve daha önce sadece AirPods Pro’da olan uzamsal ses uyumluluğu özelliklerine sahip. Ve yeni AirPods kulaklığın pil ömrü de önceki sürümlerden, hatta AirPods Pro’dan da daha iyi. Apple’ın artık birden fazla sayıda satışa sunduğu ve kararsız kalabileceğiniz kulaklıkları bulunuyor. AirPods yeni nesilde içe dönük mikrofonlar (ikinci nesil sürümünde bulunmuyor) kullanan uyarlanabilir EQ ile beraber ses çıkışını kulağın şekline göre ayarlamak, özel işitme duyusu için en iyi sesi sağlayabilmek adına hesaplamalı ses de vardır. Ancak, bazılarının avantaj ve dezavantajları olduğu bir gerçek. Daha uygun fiyatlı olduğu için Airpods ikinci nesil seçebilirsiniz. Buradaki dezavantaj; ikinci nesil AirPods kablosuz olarak şarj edilebilir durumda değildir. Peki, hangisini seçmelisiniz? İkinci nesil AirPods, AirPods Pro veya AirPods üçüncü nesil? Bu noktada Airpods 3. Nesil özelliklerine bakmak doğru olacaktır. Airpods 3. Nesil boyutları:

  • Yükseklik: 30,79 mm
  • Genişlik: 18,26 mm
  • Derinlik: 19,21 mm
  • Ağırlık: 4,28 gram olarak tasarlanmıştır.

Yeni AirPods, Apple’ın hep tercih ettiği gibi parlak beyaz kaplamaya sahiptir. Ve sadece beyaz renktedir. Bu, diğer renklerdeki AirPod’ların yalnızca AirPods Max olduğu anlamına geliyor. En önemli özelliklerinden biri de bir kez şarj etme ile yaklaşık 6 saate varan dinleme süresi sunmasıdır. Yaklaşık 4 saate varan konuşma süresi sunması, 3. Nesil AirPods’un öne çıkan özelliklerinden. Önceki AirPods kulaklıklardan farklı olarak, bu modelin IP derecesi IPX4’tür. Bu da şu anlama gelir; yani ter ile veya yağmurda koşma ile kolaylıkla başa çıkabilecek kadar suya dayanıklıdır. Yeni AirPods kulaklıklarda olan daha kısa saplar, AirPods Pro’da da olduğu gibi dokunmaya duyarlı panelden kontrol ediliyor. Açma ve kapatma için gürültü engelleme bulunmuyor. Ancak örneğin parçaları değiştirmek için alternatifi vardır.

AirPods Üçüncü Nesil Ses Kalitesi

Bu kulaklıklar, gürültü önleme özelliğine sahip değil. Bunun şöyle bir artısı bulunuyor. Bu birkaç önemsiz detay, Airpods üçüncü nesil kulaklıklarda daha uygun fiyatlara satışa sunulmasını sağlıyor.

AirPods 3. nesil, yeni bir cilt algılama sensörü özelliği gibi AirPods Pro’nun bile eşleşmediği farklı özelliklere sahip. Bu noktada hepimizin şikâyet ettiği şey; müzik dinlerken biri ile konuşmak için kulaklığı çıkardığımızda müziğin devam etmesidir. Bazen bu durum o kadar ani gelişir ki müziği durdurmadan kulaklığı çıkarmak zorunda kalırız. Biri ile konuşmak istediğinizde en doğal eylem, kulaklığınızı kulağınızdan çıkarmanızdır. Bunu yaptığınızda, AirPods bunu algılayacak şekilde tasarlanmıştır.  Ve dinlediğiniz şarkıyı siz kulaklığı kulağınıza tekrar yerleştirene kadar otomatik olarak duraklatacaktır. Apple, AirPods’u örneğin masa veya çantadayken kulaklarınızda olduklarını düşünmeyi önlemek ve daha iyi çalışabilmesi için bunu geliştirdi.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Xbox Series S’de Bizi Neler Bekliyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir