Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi
Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cinsel sağlık sorunları her yaşta görülebilmektedir. Ancak çoğu kişi durumun farkında olmasına rağmen, çevre baskısı, inançları ve tabuları nedeni ile sorunları ile yaşamaya devam etmeyi seçmekte, herhangi bir sağlık kuruluşundan yardım almayı reddetmektedir. Cinsel sağlık sorunlarını altında birçok neden yatmaktadır.

Nedenlerinin ortaya çıkartılması, tedavinin yöntemlerini belirler. Erkeklerde erken boşalma, ereksiyon bozukluğu sıklıkla görülen cinsel rahatsızlıktır. Kadınlarda cinsel sorunlar, cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel birleşme, tatmin olamama sorunları olarak sıkça görülür. Sorun genç erkeklerde daha çok erken boşalma olarak görülürken, ileri yaşlarda ereksiyon olamama sorunları olarak ortaya çıkmaktadır.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Cinsel isteksizlik nedenleri fizyolojik, psikolojik ve biyolojik nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Sorunun nedenlerinin ortaya konulması için;

  • Kan tahlili,
  • İdrar tahlili,
  • Hormon tahlili,
  • Şeker tahlili,

Teşekküllü sağlık kuruluşunda yaptırılmalı, bu konuda tıbbi destek alınmalıdır. Bazı durumlarda, sorun yaşayan kişilerin beslenme alışkanlıklarından kaynaklı, cinsel isteksizlik ortaya çıkmaktadır. Aşırı alkol tüketimi, tütün ürünlerin tüketimi, zararlı madde kullanımı, cinsel isteksizlik nedenleri olabilmektedir.

Bu durumda bu tür alışkanlıklardan vazgeçilerek, sertleşmeye iyi gelen gıdalar alınarak sorun çözülmektedir. Bazı besinler afrodizyak etki yaparak sertleşme sorununu ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca bazı medikal ürünlerde bu amaçla hizmet eder. Özellikle çinko ve magnezyum açısından zengin besinler, protein ağırlıklı besinler tüketilmelidir. Bu tür besinler sperm kalitesini artırarak, yeterli düzeyde cinsel aktiviteye olanak tanır.

Deniz ürünleri, özellikle kabuklu deniz ürünleri gerek duyulan enerjiyi sağlar. Ceviz fındık ve bakliyat ürünlerinin gereği kadar tüketilmesi gerekir. Çakşır, yaban sümbülü, kuşkonmaz, havlıcan gibi yabani bitkilerde bu aşamada katkı sağlar. Sertleşme sorunlarında bal, sarımsak sıkça kullanılır.

Cinsel isteksizlik sorunları eş uyumunun sağlanamaması nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumlarda eşler birbirlerine anlayışlı davranarak süreci atlatabilmektedir. Kronik rahatsızlıklar sebebi ile ortaya çıkan cinsel isteksizlik sorunlarına mutlaka tıbbi yardım alınması gerekir.

Kişilerin daha önce geçirdikleri cerrahi operasyonlar, farklı rahatsızlıklarına bağlı olarak kullandıkları ilaçlar, kişilerde bazen cinsel isteksizliğin azalmasına sebep olur. Bu gibi durumlarda hekim kontrolünde önerilen ilaçların kullanılması gerekir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Cinsel isteksizlik tedavisinin belirlenmesinde, hastanın öyküsü, tanı, tahlil, teşhis önemli rol oynar. Bazı durumlarda kişilerin fizyolojik ve biyolojik herhangi bir rahatsızlığı bulunmamasına rağmen, öyküsünde yer alan psikolojik sebeplere bağlı olarak cinsel isteksizlik ortaya çıkmaktadır.

Bu gibi durumlarda hasta işbirliğine gidilerek, psikiyatri yardımı alınarak, terapi yöntemleri denenir. Çiftlerin sürece katkı sağlaması tedavi sürecini kısaltır ve etkilerini artırır. Bu aşamada bu amaç için üretilmiş medikal ürünlerle süreç takviye edilmektedir. Cinsel istek artırıcı krem, jel, haplar, diğer fantezi ürünleri süreci desteklemek için kullanılabilir.

Cinsel isteksizlik tedavisinde, bitkisel yöntemler, ilaç yöntemi, cerrahi yöntemler, terapi yöntemleri kullanılır. Terapi yöntemi, diğer yöntemlerin desteklenmesi amacıyla da kullanılabilmektedir. Tedavi sürecinde tavsiye edilen sertleşme sorununa iyi gelen yiyecekler kullanılması, sürece önemli katkıda bulunur.

Cinsel isteksizlik yaşayan kişiler, bazı medikal ürünleri kendiliğinden kullanmakta, bu sayede konforlu cinsel aktiviteyi yerine getirmektedir. Ancak kullanılan ürünlerin, kişinin fizyolojik ve biyolojik yapısına uygunluğu önemlidir.

Bu tür ürünlerin kullanılmasında mutlaka, kullanım kurallarına uyulması gerekir. Medikal ürünler reçeteye bağlı olarak satışa sunulan ürünler olabileceği gibi, reçeteye bağlı olarak satılmayan ürünlerde içermektedir.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Cinsel Sağlık Sorunları ve Tedavisi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir