Mamografi nedir?  
Mamografi nedir?  

Mamografi nedir?  

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Memenin görüntülenmesi için kullanılan mamografi nedir? Ayrıntıları ile birlikte yazımızda hazırladık. 

Mamografi Genel Tanım 

Mamografi, düşük doz X ışını sayesinde meme görüntüleme için kullanılan en temel yöntemdir. Tüm görüntüleme ve tanı yöntemleri arasında meme kanserini en erken tespit eden yöntem mamografidir. Göğüs görüntüsü alabilen bir röntgen cihazı olarak yorumlanabilir.  

Mamografinin amacı meme kanserinin erken evrede tespit edilmesini sağlamaktır, çünkü meme kanseri ne kadar erken teşhis edilirse tedavisi o kadar başarılı olacaktır. Günümüzde bilinen ve uygulanan klasik mamografi yöntemlerinin yanı sıra dijital teknolojiler başta olmak üzere farklı mamografi teknolojileri de mevcuttur. Dijital mamografi ise en yaygın olarak kullanılan yöntemdir. 

Uygulanması 

Mamografi nedir?  
Mamografi nedir?

Mamografide görüntü elde etmek için memenin sabit durması ve daha kesin sonuçlar elde edilmesi için görüntü dedektörü ile kompresyon plakası arasında hafifçe sıkıştırılması gerekir. Sıkıştırılma işlemi; Memenin hareket etmesini önlemek ve böylece daha kaliteli bir görüntüleme işlemini gerçekleştirmek, memenin kalınlığını azaltarak daha az X ışını ile görüntülenmenin gerçekleşmesini sağlamak, meme içinde üst üste olan dokların açılmasını sağlayarak tanı hatalarının önüne geçmek maksadıyla yapılmaktadır.  

Klasik bir mamogramda her memenin ön ve yan tarafından iki farklı duruş görüntüsü alınır ve işlem sonlandırılır. Şüpheli bulgular varsa, bölgeyi daha iyi görselleştirmek ve teşhis etmek için ek filmlere ihtiyaç duyulabilir. 

Uyarı: Mamografi çekileceği zaman, göğüs ve koltuk altlarına pudra, deodorant gibi kozmetik ürünler kesinlikle uygulanmamalıdır. Bu maddeler şüpheli görüntülere neden olabilir ve teşhis hatalarına yol açabilir. 

Dijital Mamografi 

Dijital mamografi, meme görüntüleme işleminin aynı dijital kameralarda olduğu gibi, görüntünün bir dedektör sayesinde dijital ortamda elde edilmesi işlemidir. Görüntü, meme radyoloğu tarafından mamografi için özel olarak geliştirilmiş görüntü işleme ekranında incelenir ve ihtiyaç duyulması halinde görüntü film üzerine basılabilir. 

  • Henüz menopoza girmemiş veya menopoza yeni girmiş ve 50 yaş altı kadınlar da 
  • Meme değerlendirmesini kolaylaştırdığı ve meme kanserini klasik mamografiye göre daha başarılı tespit edebildiği için yoğun meme yapısına sahip (yani süt üreten doku bakımından zengin) kadınlarda 
  • Meme ameliyatı geçirmiş veya meme implantı yerleştirmiş kadınların memelerini değerlendirme işlemi zor olduğu için dijital mamografi istenir 
Mamografi nedir?  
Mamografi nedir?

Dikkat! 

Mamografi sanılanın aksine ağrı ve acı veren bir işlem değildir. Çekim sırasında göğüsler baskılanıyor fakat bu göğüslere zarar veren bir işlem değildir. Adet dönemlerinde göğüslerde hassasiyet olmasından dolayı çekim tarihinin adet döneminin bir hafta sonrasına denk getirilmesi rahatsızlık hissinin oluşmasını engelleyecektir. 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Mamografi nedir?  

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir