Konuşma Terapisti Ne Demektir? 
Konuşma Terapisti Ne Demektir? 

Konuşma Terapisti Ne Demektir? 

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dil, konuşma ve iletişim konusunda sorun yaşayan bireylerin yardım alması gereken kişiler konuşma terapistleridir. Peki konuşma terapisti ne demektir? Hangi sorunlarda kişilere yardımcı olabilirler? Konuşma terapistleri, değişen derecelerde konuşma, dil ve iletişim sorunları olan veya yutma, içme ve yeme güçlüğü çeken bebekleri, çocukları ve yetişkinleri tedavi eder. Görevleri arasında yarık damak, kekemelik, konuşma gecikmesi ve ses bozuklukları gibi hastalıkların tedavisi de bulunmaktadır. 

Konuşma Terapisi Nedir? 

Konuşma ve dil terapistleri, dil ve konuşma güçlüklerini değerlendirebilen ve bu güçlükler için gerekli müdahaleleri yapabilen uzmanlardır.  

Konuşma ve dil terapisi; kişinin yaşam kalitesini önemli ölçüde iyileştirebilen bir müdahale şeklidir. Çocuklara ve yetişkinlere uygulanan konuşma terapisi müdahaleleri, insanların günlük yaşamdaki uyum ve iletişim verimliliğini önemli ölçüde artırabilir ve kişilerin sosyal hayatta daha rahat, başarılı ve özgüvenli bireyler olmalarını sağlayabilir. 

Dil ve Konuşma Terapistlerinden Kimler Yardım Almalıdır? 

Konuşma Terapisti Ne Demektir? 
Konuşma Terapisti Ne Demektir?
 • Kekemeliği ve çarpık konuşması olan çocuklar ve yetişkinler 
 • Disfoni veya konuşma bozukluğu olan çocuklar ve yetişkinler (yanlış telaffuz, kelimeleri birbirinin yerine kullanılması) 
 • Dil gecikmesi veya konuşma bozukluğu olan çocuklar 
 • Serebrovasküler olaylara bağlı olarak afazi, apraksi veya dizartrisi olan bireyler 
 • Otizmli ve diğer genel gelişimsel engelleri olan bireyler  
 • Serebral palsi, yarık damak ve dudak yarığı, Down sendromu gibi konuşmayı etkileyen çeşitli sendromları olan kişiler 
 • Nodül, polip gibi nedenlerden dolayı konuşma bozuklukları olan ve ilgili KBB uzmanları tarafından teşhis konulan kişiler 
 • İşitme kaybı veya öğrenme güçlüğü nedeniyle dil/konuşma güçlüğü çeken bireyler 

Ne Zaman Yardım Almalıyım? 

Yukarıdaki durumlardan herhangi birinin varlığı dil ve konuşma müdahalesini gerektirir. Günlük yaşamda kişinin iletişiminin etkinliğini sınırlayan herhangi bir durum, ne kadar basit, önemsiz, hatta kişisel irade veya istek ile kolayca aşılabilir olursa olsun, konuşma terapisi müdahalesini gerektirir. 

Kişi konuşmasında gözlemlediği belirtilerin geçeceğini söylemesi ya da bu belirtilere karşı kaderci bir tutum benimsemesi, erken müdahale fırsatını kaçırmaktan ve bilinçli olarak yaşam kalitesini düşürmekten başka bir işe yaramaz. Bu aynı zamanda küçük çocuklar için de geçerlidir. Aileler çoğu zaman çocuklarının dil ve konuşma gelişiminin yaşıtlarından farklı olduğunu görmekte ancak bunu görmezden gelmeyi ve zamanla düzeleceğini söylemeyi tercih etmektedirler. Bu durumda, bir konuşma ve dil terapistinin yardımına başvurmak, en azından çocuğun yaşıtlarından ne kadar geride olduğunu belirleyebilir ve bunun bir dil engeli mi yoksa bir dil gecikmesi mi olduğunu anlamada ve durumu çözmede oldukça yardımcı olur. Bundan dolayı zaman kaybetmeden ilk farkındalıkla birlikte uzman kişilere başvurmak yerinde bir karar olacaktır. 

Dil ve Konuşma Terapistleri Ne Yapar? 

 • İletişim kurma, yemek yeme ve yutma güçlüğü çeken çocuklara ve yetişkinlere yardımcı olur ve gerekli müdahalelerde bulunur. 
 • Her yaştan bireyin dil, konuşma ve iletişim bozukluklarını değerlendirir ve tedavilerini uygular. 
 • Danışanları ve yakınları ile doğrudan çalışırken; kişisel müdahale planları geliştirmek için öğretmenler, doktorlar ve diğer sağlık profesyonelleri ile yakın işbirliği içinde çalışır. 

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Konuşma Terapisti Ne Demektir? 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir