Bademin Sağlığa Faydaları
Bademin Sağlığa Faydaları

Bademin Sağlığa Faydaları

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lezzetli ve sağlıklı atıştırmalıklar arasında olan bademin sağlığa faydaları oldukça fazladır. Zengin besin içeriği ve lezzetli tadı ile tercih edilen badem, bağışıklık sisteminin güçlenmesinden kardiyovasküler hastalıklardan korunmaya kadar birçok fayda sağlamaktadır.

Bademin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

En popüler kuruyemişlerden biri olan bademin yüksek besin değerleri onu sağlıklı kılmaktadır. Yaklaşık 100 gram badem de ortalama 25 gram protein, 60 gram sağlıklı yağ asitleri, 8 gram karbonhidrat ve yüksek miktarda B2 Ve E vitamini bulunmaktadır. Badem ayrıca harika diyet lifi, manganez ve magnezyum kaynağıdır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Tokoferoller grubundaki 8 farklı madde içeren E vitamini bakımından zengindir. Bu maddeler vücutta antioksidan görevi görürler. Birçok metabolik süreçte antioksidanlar tarafından zararsız seviyeye getirilen potansiyel çalışmalar sayesinde, vücudun serbest radikallere karşı savaşmasını sağlar.

E vitamini hücrelerde bulunan değerli doymamış yağ asitlerini koruyarak vücudun sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Bu koruyucu etkisi sinir ve bağışıklık sistemlerinin daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur. İçermiş olduğu E vitamini kardiyovasküler hastalıklar, kanser ve arteritte karşı koruyucudur. Günlük bir avuç badem tüketmeniz, ihtiyacınız olan E vitamininin yüzde 35’inden fazlasını karşılar.

Metabolizmayı Hareketlendirir

Badem ve benzeri kuruyemişler düzenli olarak tüketildiğinde, magnezyum alımı ihtiyacının önemli bir kısmını alınmış olur. Vücuttaki doku ve sıvılarda bulunan magnezyum sinirler ve kaslar arasındaki uyarıcıların iletilmesinde önemli rol oynar. Ayrıca karbonhidrat ve yağların metabolizması için de gereklidir.

Düzenli olarak badem tüketmeniz durumunda, metabolizma daha iyi bir şekilde çalışarak metabolik hastalıklara yakalanma riski azalır.

Cildi Daha Sağlıklı Tutar

Badem içinin kabuk kısmında, vücudun erken yaşlanmasını önleyecek ve bazı kanser türlerinin etkilerini azaltacak birçok antioksidan bulunur. Polifenollerin kaybolmaması için bademler kabuklu ve çiğ olarak tüketilebilir.

İçermiş olduğu sağlıklı yağ asitleri antioksidan etkisi ile birlikte cildin güzelleşmesine yardımcı olur. E vitamini cilt sağlığının korunması için oldukça önemlidir. Bademin içeriğinde de yüksek miktarda E vitamininin olması, düzenli tüketimler de sağlıklı bir cilde kavuşmanın zeminini hazırlar.

İştahı Engeller

Bademin sağlığa faydaları arasında iştah engelleyici özellikleri de dikkat çeker. Bu sayede özellikle egzersizler ile desteklendiğinde zayıflama sürecine yardımcı olmaktadır.

Yüksek protein ve lif içeriği sayesinde iştahı azaltan badem, tavsiye edilen atıştırmalıklar arasında yer alır. Daha az yemek yeme ihtiyacı ortaya çıkacağı için dolayısıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olur.

Kolesterolün Düşmesine Yardımcı Olur

Mükemmel bir mono ve çoklu doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Sağlık açısından diğer yağlara göre daha etkili olan bu yağlar, kolesterol seviyelerinin düşmesine yardımcı olmaktadır.

İçinde bulunan antioksidanlar ayrıca yüksek kolesterolün oksitlenmesine ve bunun sonucunda damar duvarlarının zarar görmesine engel olmaktadır. Bunun sonucu olarak kalp krizi ve felç olasılığı azalır.

Tip 2 Diyabetin Önlenmesine Yardımcıdır

Düşük karbonhidrat içeriği ve yüksek diyet lifi ne sahip olması nedeniyle, diyabetik diyetler için harika bir seçimdir. Tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olduğu gibi, diyabet hastalarının tüketmesi durumunda hastalığın etkilerini azaltabilir.

Yapılan araştırmalar içeriğindeki sağlıklı yağ takviyelerinin insülin salınımını azaltabileceğini göstermiştir. Bol miktarda magnezyum içermesi nedeni ile kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Sindirim Sistemine İyi Gelir

Sağlıklı bir bağırsak florası genel sağlığınız için belirleyici bir faktördür. Bu yüzden bağırsak florasının üzerinde etkili olması sebebiyle sindirim sistemine yardımcı olur.

Faydalı bağırsak bakteri türlerinin çoğalmasına destek veren bademin besleyici içerikleri, genel sindirim sisteminin korunmasında yardımcıdır. Bağırsak duvarının korunması ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi önemli etkileri bulunan badem, besinlerin iyi bir şekilde sindirilmesi için de etkin rol oynar.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Bademin Sağlığa Faydaları

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir