Pekmezin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Pekmezin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pekmezin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahip olan pekmezin sağlığa faydaları inanılmaz ölçüde fazladır. Özellikte kan yapıcı özellikleri nedeniyle tercih edilen pekmez, fiziksel ve ruhsal sağlık için birçok yarara sahiptir.

Bu yararların önemli bir kısmı üzüm pekmezi ile sağlanırken, yapılan araştırmalar andız pekmezi, dut pekmezi ve benzer diğer pekmez türlerinin de sağlık üzerindeki önemli yararlarının olduğunu göstermektedir.

Pekmezin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Pekmezin faydaları arasında sayılabilecek birçok sağlık yararı bulunmaktadır. Bunlar arasında en önemli olanları şunlardır;

 • Kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcıdır. Doğal olarak pekmezde rafine şeker türleri hiç kullanılmadığı için, doğal tatlandırıcı olarak da sağlıklı bir besin kaynağıdır.
 • Magnezyum minerali bakımından son derece zengindir. Pekmezin 100 gramı yaklaşık olarak 54 miligram magnezyum içerir. Bu mineral bitkinlik ve yorgunluk gibi kronik sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Aynı zamanda diş ve kemik sağlığının korunması için de magnezyum minerali değerlidir.
 • Kalsiyum bakımından son derece zengin besinlerden biridir. Bu yüzden kemik sağlığını korumak için kalsiyum içeren besinlerin tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Menopoz dönemindeki kadınların pekmez tüketimleri tavsiye edildiği gibi, gelişim çağındaki çocuklar için de aşırıya gitmemek koşuluyla pekmez tüketilmeleri tavsiye edilir.
 • Demir içeriği bakımından zengin olması, pekmezin sağlığa faydaları açısından önemli bir besin olmasını sağlar.
 • Adet kadınların yanı sıra, demir eksikliğine bağlı olarak kansızlık yani anemi rahatsızlığı bulunan kişilere de düzenli tüketmeleri tavsiye edilir.
 • Vücuda enerji vermesi nedeni ile özellikle yoğun fiziksel aktivite içerisinde bulunan insanlara tavsiye edilir. Ağır sporlar yapan kişilerin yanı sıra, ağır işlerde çalışan kişilerin de pekmez tüketmeleri, vücudun ihtiyaç duyacağı enerjiyi karşılanması için gereklidir.
 • Astım hastaları için rahatlatıcı etkiye sahip olması da, pekmezin faydaları arasında sayılabilir.
 • Kış hastalıklarının etkilerini azaltmak için önemli sağlık yararları bulunur. Özellikle balgam söktürücü özelliği sayesinde göğüs ağrılarının giderilmesinde ve göğüste rahatlama sağlanmasında etkili bir besindir.
 • Sindirim sistemi üzerinde görülebilecek farklı rahatsızlıkların semptomlarını azaltmaya yardımcı olur.
 • Romatizma hastalarında anti enflamatuar özelliği sayesinde, hastalığın sosyal yaşamı etkileyici etkilerini azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Mineraller, vitaminler ve antioksidanlar bakımından zengin olması nedeniyle pekmezin sağlığa faydaları arasında sayılabilecek birçok şey vardır. Ancak en önemli faydaları yukarıda sayıldığı gibidir. Zengin besin içerikleri ile kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olduğu gibi, dolaylı yoldan kanserinin görülme riskini de azaltabilir.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Pekmezin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir