Hamilelikte Yüzme Havuzu Kullanımı
Hamilelikte Yüzme Havuzu Kullanımı

Hamilelikte yüzme havuzu kullanımı

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hamilelik, bir kadının hayatında harika, değerli bir dönem olabilir. Ancak 20’den fazla kilo taşımaktan kaynaklanan, vücudunuzun her bir santiminde oluşan ağrı ve sızılar, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza ciddi zararlar verebilir aynı zamanda yüzme havuz larında kullanılan havuz kimyasal ilaçları fazla veya yetersiz kullanılması durumunda ciddi enfeksiyonlara ve cilt tahrişine sebebiyet vereceği unutulmamalıdır.

Loma Linda University Health’de kadın doğum uzmanı ve jinekolog olan Dr. Heather Figueroa , her hamileliğin başında hastalarıyla egzersiz hakkında konuşuyor ve özellikle sıcak yaz aylarında yüzmeyi şiddetle tavsiye ediyor. Bununla birlikte bebeklerde yüzme için daha fazla içeriğe buradan ulaşa bilirsiniz

Neden yüzmek?

Akciğer ve kalp sağlığını destekler

Kardiyovasküler sağlık, doğum sırasında ıkınmaya yardımcı olur ve sonuçta doğum deneyimini genel olarak iyileştirebilir.

İstenmeyen kilo alımını ve gebelik diyabetini önler

Yüzme, diğer hamilelik rahatsızlıklarını şiddetlendirmeden düşük etkili bir egzersiz sağlar.

Kas ağrısını ve şişliği azaltır

Vücudunuzu suya batırmak dolaşımı artırır ve uzuvlarınızdaki şişliği azaltır. Suyun kaldırma kuvveti, hamilelik ağırlığının bir kısmını birincil kaslarınızdan ve sırtınızdan alarak hem rahatlama hem de daha rahat hareket sağlar.

serin tutar

Hamile kadınlar genellikle hamilelikleri boyunca çok sıcak hissederler. Yaz sıcağı bu rahatsızlığı artırabilir. Yüzme serinletici bir etki sağlar ve hatta mide bulantısına yardımcı olabilir.

Yüzerken nasıl güvende kalabilirsiniz?

Figueroa, hamilelik sırasında yüzmenin genel olarak güvenli olduğunu, ancak su akıntılarına, genel su güvenliği uygulamalarına ve yüzme becerilerine dikkat etme konusunda aynı güvenlik kurallarının geçerli olduğunu söylüyor.

Açık suda veya havuzlarda yüzerken farkında olun

Okyanusta, gölde veya nehirde yüzüyorsanız akıntılara dikkat edin. Konumda cankurtaranların bulunması en iyisidir. Mümkünse bir aile üyesi veya arkadaşınızla yüzün. Figueroa, “Bazı kadınlar havuzlardaki kimyasallar veya klorla ilgileniyor, ancak araştırmalar bu kimyasallar ve hamilelikte risk artışı göstermedi” diyor.

Hamileyken yüzmek ‘acı yok, kazanç yok’ ile ilgili değil

Akciğer ve kalp sağlığını destekler
Akciğer ve kalp sağlığını destekler

Figueroa, “Hamilelik, hayatınızın ‘acı yok, kazanç yok’ egzersiz mantrasıyla yaşamanın amacı değil” diyor. “Kadınların vücutlarına uyum sağlamaları önemlidir. Son derece nefes darlığı hissedecek kadar sert yüzmeyin. Yukarı çıkıp sohbet edemiyorsanız, çok çalışıyorsunuz demektir; hızınızı yavaşlatın.” Ayrıca kas ve rahim kramplarını izlemeyi öneriyor. “Önceden düşük kalorili bir elektrolit içeceğe ihtiyacınız olabilir” diyor. “Yüzmek her 10 dakikada bir rahim kramplarına neden oluyorsa, durun ve kadın doğum uzmanınıza mesaj atın. Yüzmeyi bıraktıktan sonra bile kramp devam ederse, hemen doktorunuzun ofisini arayın.”

Jakuzi ve saunalardan kaçının

Figueroa, nöral tüp (omurga) gelişirken her ikisinin de özellikle 0-12 haftalık ilk üç aylık dönemle ilgili olduğunu söylüyor. “Endişe, annenin vücut sıcaklığının 100.4 derece Fahrenheit veya daha yüksek ateş seviyelerine ulaşmasıdır” diyor.

güneş kremini unutma

Figueroa, cilt bakımının her zaman gerekli olduğunu, ancak hamilelik sırasında kadınların güneşe daha duyarlı olabileceğini söylüyor.

Hamilelikten önce yüzmediniz mi? Çok geç değil

Yüzmeyi hamilelikten önce düzenli bir egzersiz olarak kullanmadıysanız, anne adaylarını yüzmeye başlamaktan korkmamaya teşvik eder. “Sadece yavaş başlayın ve güvende olun” diyor. “Yüzmeye aşina değilseniz, rahatlamak veya egzersiz yapmak için havuzun sığ tarafını kullanın.” Yetişkin yüzme dersleri için kaydolun. Eğitmeninize hamile olduğunuzu bildirin.

Hamilelikte, egzersizi veya yatak istirahatini sınırlamayı gerektirebilecek bazı nadir komplikasyonlar vardır. En yaygın olanı, bebeği enfeksiyonlardan koruyan amniyotik kesenin kırılması olur, diyor. Figueroa, “Havuzlarda veya diğer su kütlelerinde bulunan bakterilere maruz kalma riskini almak istemeyiz” diyor. Hamile bir anne emin değilse, Figueroa doğum uzmanıyla konuşmasını önerir .

Hamile annelere özel yüzme antrenmanları var mı?

Figueroa, “Çeşitli rutinler yapardım” diyor. “Bel veya siyatiği hedef alan bazı ısınma hareketleri yapmak da yararlıdır.”

Çeşitli vuruşlarla farklı kas gruplarını hedefleyin: yan vuruşlar, geri vuruşlar ve ileri vuruşlar

Havuz kenarında asılı dururken bacak çırpınması ve bacak kaldırma yapın

Tekme tahtaları, ek yüzdürme desteği ile egzersiz sağlar

Sırt suyu

Halka açık veya spor havuzları yeniden açıldığında, doğum öncesi yüzme dersi alın

Alt çizgi:

Figueroa, “Hamileyken yüzmek harika bir kişisel bakım biçimidir” diyor. “Öz bakım, daha sağlıklı, daha mutlu annelere yol açar, bu da daha sağlıklı, daha mutlu bebekler ve aileler anlamına gelir.”

Sorularınız veya endişeleriniz varsa doğum uzmanınıza ulaşmaktan çekinmeyin. Bu yaz dalmaya başlamak, hamileliğiniz için bir sonraki en iyi şey olabilir.

Yüzme havuzları hakkında daha fazla bilgiye buradan https://www.e-havuzmarket.com/blog ulaşabilirsiniz.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Hamilelikte yüzme havuzu kullanımı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir