Sağlıklı Yaşamanın 5 Formülü
Sağlıklı Yaşamanın 5 Formülü

Sağlıklı Yaşamanın 5 Formülü

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık aslında hepimizin hatta tüm canlıların sahip olduğu yegane şeydir. Hayatın sorunsuz bir şekilde akmasını sağlayan ilk gereklilik olarak, yokluğunda veyahut eksikliğinde hayat çekilmez bir hale gelerek, herkese sağlığın aslında ne kadar önemli olduğunu her defasında hatırlatmaktadır.

Sağlığın kıymetini varlığında anlamak ve sağlıklı yaşamın var oluşunu sürdürebilmek adına neler yapabiliriz? Sizler için bu yazımızda önemli noktalara değindik.

1)Doğru Düzenli ve Dengeli Beslenme Sağlığın Temelidir

Ne yer ve içersek biz oyuzdur. Hayatta her şey etkileşim halindedir ve soluduğumuz havadan tercih ettiğimiz besinlere kadar her kararımızın sonucu bedenimiz üzerinde sonuçlanır.

Yanlış beslenme alışkanlıkları, sağlıksız yiyeceklerin tercihi o an için size zevk verse dahi ilerleyen süreçlerde vücuda olan etkisini göstererek, can sıkıcı sorunlara, rahatsızlıklara ve hatta hastalıklara neden olabilir. Sağlıksız beslenme sağlığınız açısından birçok noktada olumsuz etkilere neden olur.

Kilo artışı, vücutta yağlanma, psikolojik sorunların baş göstermesi ve vücudun ihtiyacı olan besinler yerine yanlış besinler ile beslenmesi birbiri ardına sorunları beraberinde getirecektir.

Doğal besinlerin tercihi, sağlığınız için tercih edebileceğiniz en doğru besinlerdir. Vücudun gereksinim duyduğu besin öğelerini aşırıya kaçmadan, dengeli bir şekilde tüketmek size hayal edebileceğinizden çok daha fazlasını getirmektedir.  Meyve ve sebzeler sofralarınızı süslemeli ve özellikle mevsiminde sofranızda yer edinmelidir.

2)Bedeninizi Hareket Ettirerek Kendinizi Keşfedin

Egzersizleri hayata dahil etmenin mental ve fiziksel açıdan sayısız faydaları bilinmektedir. Hareketsiz ve sabit bir yaşam, kemik, eklem sıkıntıları, kan damarları ve genel dolaşım, solunum sisteminde zamanla çöküntüye sebebiyet vermektedir. Bu sebepler bile hayatınıza günlük egzersizleri eklemek adına başlı başına yeterli sebeplerdir.

Kuvvet kazanan kaslar, kemik ve eklemler ile beraber özellikle de kadınlar söz konusu olduğunda osteoporoz riskine karşı koruma sağlayan, bir kalkan görevi görmektedir.

Mental sağlığınız üzerinde olumlu etkilerini kısa sürede fark edeceğiniz egzer ile anlam katılmış bir hayat, sizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırırken, sağlığınız adına yaptığınız en iyi yatırımlardan biridir. Bazı uzmanlar egzersizlerin hormonlar üzerinde olumlu etkilerden söz etmektedir.

Hareketli bir yaşam için adım attığınızda sayısız seçenek karşınıza çıkacaktır ve mutlaka keyif aldığınız bir aktivite ile tanışacaksınızdır.

3)Sağlıklı Beyazlar ile Tanışın

Süt ve süt ürünleri; içerisinde bulunan kalsiyum ve fosfor mineralleri ile kemik ve diş sağlığı söz konusu olduğunda başka besinler ile yeri doldurulamaz besinlerdir. B ve D vitaminleri açısından da zengin olan süt ve süt ürünleri zeka gelişiminde destek sağlamakla beraber cilt ve göz sağlığı için de birebirdir.

Bakteriler ile savaşınızda en büyük destekçiniz olan süt, peynir ve yoğurt gibi besinler bakterilerin gelişimine olanak tanımayarak düzenli bir sindirim sistemi vaat etmektedir.

4)Dengeli Proteinler ile Dengeli Yaşam

Proteinler vücudumuzun yapı taşları olarak, bu nitelendirme ile ne kadar mühim olduklarını ifade etmektedir. Büyüme ve gelişimde, hastalıklara karşı savunma mekanizmasını meydana getiren antikorların üretiminden, enzimlere kadar her bir noktada etkin görevleri olan proteinler; enerji sağlamanın yanı sıra, dokuların onarımını gerçekleştirmek de rol sahibidir.

Protein açısından zengin çeşitli doğal besin bulunmaktadır. Uygun miktarda tüketilen et, balık, yumurta ve baklagiller bu zengin protein kaynakları arasındadır ve vücut üzerinde çeşitli faydalar sağlamaktadırlar.

5)Hayatın Temel Kaynağı Su

Her canlının yaşamını sürdürebilmesi adına en önemli ihtiyaç olan su, sağlıklı bir hayat için elzemdir. Ciltteki nem ve esneklikte kilit nokta olan su vücudun sıcaklığının dengelenmesini de sağlamaktadır. Sindirim sisteminin aksamadan döngüsünü sürdürebilmesi için yine su gereklidir.

Sağlığı muhafaza etmek adına vücuda alınan her 1000 kalori için 1 litre su tüketimi tavsiye edilmektedir. Sıvı ihtiyacı; gazlı ve şekerli içecekler, çay yerine su ile giderilmelidir.

Alternatif seçenekler ise taze meyve ve sebze suları, ayran, kefir ve bitki çayları olarak sofranızda yer edinebilir.

Özetle

Sağlığınızı korumak için sayısız seçenek mevcuttur ve sağlıklı yaşam bir karar, yeni bir hayata geçiş ile hayata yeniden merhaba demektir. Bu sürecin bir anda gerçekleşmesi gerekmeyebilir ufak ve etkili adımlar ile hayatınız yavaş yavaş dönüşebilir. Sağlıklı yaşam prensipleri, zevklerden ödün vermek olarak görülmemeli, yaşamanın zevkini keşfetmek adına gerçekleştirilen bir dönüşüm olarak değerlendirilmelidir.

Dengeli ve düzenli beslenme, hareketli bir yaşam ile birleşerek diğer sağlığınıza etki eden olumlu faktörleri içerdiğinde, kendinizde fark etmediniz yönlerinizi, yeteneklerinizi keşfedebilir ve kendiniz ile barışabilirsiniz.

Aldığınız her karar olumlu veyahut olumsuz kendiniz için bir yatırım iken sağlıklı bir hayat mottosu belirlemek özellikle günümüz şartlarında sizi destekleyecek bir tercihtir.

Sağlıkla kalın, hayatı keşfedin ve kendinizi sevin!

Kaynak: https://www.fitlimon.com

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Sağlıklı Yaşamanın 5 Formülü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir