Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler
Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler

Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sinop, Karadeniz kıyı şeridinin kuzeye doğru olan kısmında Boztepe Yarımadası üzerine kurulmuş olan bir ildir. Antik Çağ’da bile yerleşim yeri olan Sinop, Karadenizin tam orta bölgesinde yer almaktadır. Türkiye’nin en kuzey bölgesinde yer alır. Batı ve Kuzey Karadeniz bölgeleri arasında bir geçiş yeridir. Neredeyse her yıl yağış alan bir il olduğu için içerisinde çok fazla dere barındırır, sulama ormanlık ürünleri taşınmasında bu yağış bolluğundan kaynaklı su kullanılır, çay ve dereleri hep Karadeniz’e dökülür.

Sinop İsminin Kökeni

Tarihlendirmelerde ortaya çıkan en eski adı Sinope’dir. Kesin olmamakla birlikte ismin anlamı eski dönemlerde o bölgede yaşamış olan amazon savaşçı kadın kraliçeden gelir denmektedir.

Antik Çağ’da bile yerleşim yeri olan Sinop, Karadenizin tam orta bölgesinde yer almaktadır. Bu kenti eski Yunan’da ırmak tanrısı Asopos’un su perisi kızlarından olan Sinope’nin kurduğu rivayet edilir. Kuruluş tarihi milattan önce 5 ile 3. yüzyıl aralığına tarihlenmiştir. Çeşitli kaynaklarda farklı söylemler olsa da kentin kuruluş adının Sinope olduğu neredeyse kesindir.

Sinop Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yarımada şeklinde olan Sinop’un iç limanı rüzgarlara karşı korunaklılığı ve sakin deniziyle Karadeniz’in tarihteki en önemli limanıydı. Tarih boyunca liman görevi haricinde tersane faaliyetleri ile de önemli bir yer tutuyordu. Antik çağdan beri parlak, ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, Doğu Roma İmparatorluğu’ndan başlayıp Büyük Selçuklu İmparatorluğu’na kadar bu niteliğini devam ettirmiştir. Ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur.

1972 yılında Sinop’da kalkınmaya öncelikli iller arasına alınıp, çeşitli sanayi kuruluşları tesis edilmişse de günümüzde bunların bir çoğu çeşitli sebeplerle devre dışı kalmıştır. Tarihi geçmişi bu kadar eskiye dayanan Sinop’un havalimanı 1993 yılında hizmete açılmıştır. Şehir merkezine 8 km uzaklıkta olan havalimanı  yurt içi ulaşım hizmetlerinde kullanılmaktadır. Hepsiburada Seyahat ayrıcalığıyla edinilen Sinop uçak bileti şehri tanıyıp sakin ve dingin ortamında dinlenmeniz için fırsat olacaktır.

Çok uzun yıllar medeniyetlerin beşiğinde olan Sinop’ta çeşitli müzeler, kiliseler ve tarihi mekanlar olmasına karşın en çok bilinen yeri Sinop Cezaevi’dir. Her dönemde çeşitli insanların sürgün ya da hapis cezasını çektiği bu cezaevinde kalan Diyojen, Sabahattin Ali gibi isimler en meşhur insanlardandır. Adeta bir kale şehri olan Sinop görülmesi gereken tarihi çok eski olan bir yerleşim yeridir.

Anadolu’nun her yerinde olduğu gibi bir çok yöresel yemeği bulunmaktadır. Sinop mantısı, kestane pilavı, sirkeli pırasası, içli tavası gibi yemekleri tam anlamıyla ağızlarda güzel ve farklı bir tat bırakmaktadır. Sinop uçak bileti aldığınızda Karadeniz’in incisi bu şehri görmenin tadını çıkaracaksınız. Tarihle denizin iç içe girdiği bu sakin ve medeni şehre gitmenin en kolay yolu havayoludur. Konfor, emniyet, güvenlik ve rahatlığın aranması, seyahat edenler için çok önemlidir. Bunların yanı sıra ucuz uçak bileti aldığınızda ekonomik olarak da kendinizi mutlu hissedebilirsiniz. Karayollarındaki risklerin yanı sıra ülkemizdeki deniz yolu taşımacılığı da gelişmediği için seyahatlerdeki ilk seçenek uçak yolculuğu olmaktadır. Zamandan kazanmanın maliyeti ise hesaplanamayacak düzeyde olacaktır. Çok büyük hava olayları olmadıktan sonra hava ulaşımı aksamadan devam etmektedir. Bunun dışında Hepsiburada Seyahat ile sunulan alternatif seçenekler, daha fazla zaman kazanmanızı temenni edecektir. Yeni uçuş şirketleriyle ekonomik olarak uygun hale gelen hava ulaşımı yapmak artık yolcuların vazgeçilmezi olmuştur. Sıkıcı, yorucu ve zaman alıcı diğer ulaşım opsiyonlarının yanında her alanda son derece güvenli, rahat, teknolojinin her ayrıntısıyl desteklediği uçak yolculukları artık bir numaradır.

Adıyaman Şehrinin Adı

Adıyaman kenti tarihte farklı isimlerle anılmıştır. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde farklı isimlerle anılan şehir, daha sonra Emevilerin ve takiben Abbasilerin egemenliğine girmiştir. Şehrin bugünkü adının kökeni tam olarak bilinmemektedir. Bölge halkı Adıyaman ismini, Komagene Krallığı devrinde putperest babalarına isyan eden ve sonrasında öldürülen yedi kardeşin ardından söylenen “yedi yaman” tabirinin zamanla bozulmaya başlaması ile oluştuğu şeklinde bir efsane anlatılmaktadır. Başka bir anlatıda ise şehrin adı, şehri fetheden Yaman Bey adlı bir komutandan gelmektedir. Diğer bir rivayete göre ise Adıyaman  ismi “güzel vadi ” anlamına gelen vad-i leman tabirinin bozulmasıyla oluşmuştur.

Adıyaman’ın Tarihine Kısa Bir Bakış

Şehrin bölgedeki yerleşimi tarih boyunca Hitit, Asur, Pers, Kommagen Krallığı ile Doğu Roma İmparatorluğu hakimiyetinde olmuştur. Daha sonra çeşitli müslüman hanedanlarının etkisinde çeşitli kaldıktan sonra 1515 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğine girmiştiri. Cumhuriyet tarihinde 1945 yılına kadar Malatya’nın ilçesi olan Adıyaman , 22 Haziran 1954 tarihinde il olarak kabul edilmiştir. Atatürk Barajı’nın büyük kısmı da Adıyaman ili sınırları içerisindedir.

Adıyaman’ın En Bilinen Yeri: Nemrut Dağı

Adıyaman’ın en önemli turistik ve tarihi mekanı Nemrut Dağı’dır. Eski bir yanardağ olan Nemrut Dağı, 2150 metre yüksekliğinde olup milattan önce 1. yüzyılda hüküm sürmüş Kommagene Krallığı’nın bulunduğu bölgededir. Hala gizemi çözülememiş devasa heykelleri ile meşhur olan bu bölge Kahta ilçesinin Kayadibi köyüne yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu devasa heykellerin amacının tüm dinleri ve kültürleri tek bir yerde toplamak olduğu düşünülmektedir. Bu bahsettiğimiz tarihi görmek için izlenecek en kolay yol Hepsiburada Seyahat aracılığı ile Adıyaman uçak bileti almaktır. 1998 yılından bu yana hizmet vermekte olan Adıyaman Havalimanı iç hat uçuşlarında kullanılmaktadır.

Nemrut Dağı
Nemrut Dağı

Adıyaman Mutfağı

Adıyaman’ın mutfağı da çok özgün ve çeşitlidir. Her ne kadar çiğ köftesi ön plana çıkmış olsa da besni tavası, buhara pilavı, tırşik, meyir çorbasının yanı sıra burma tatlısı ve şillik tatlısı da bilinen lezzetlerindendir.

Adıyaman Gezi Rehberi

Nemrut Dağı dışında Adıyaman’da gezilip görülmeye değer bir çok tarihi bölge bulunmaktadır. Bunlardan bazıları;

Keleş Konağı: Adıyaman’ın tarihi mimarisi hakkında çok net bilgi veren bu konak 2012 yılında restore edilerek tekrardan ziyarete açılmıştır. Mersin ve Gaziantep’ten getirilen el işi, yöresel lezzetler bu konakta sergilenmektedir.

Oturakçı Pazarı: Adıyaman’ın tam merkezinde bulunan Oturakçı Pazarı bölgenin tarihi ve kültürel ürünlerinin satışına ev sahipliği yapmaktadır.

Adıyaman  Müzesi: 1982 yılında hizmete açılan müze, Adıyaman tarihi ele alındığında birçok dönem eserlerini bünyesinde barındırmaktadır. Hem birçok dönemi hem de farklı kültürlerin değerli kalıntılarını müzeyi ziyaret ederek görebilirsiniz. Gerek katolik değerler gerekse müslümanların eserlerini bir arada bulunduran müze Roma dönemi tarih kalıntılarını da içinde barındırır.

Gerger Kanyonu: Muhteşem bir doğa harikası olan kanyon, Atatürk Barajı ve Fırat Nehri’nin tam kesişme noktasında bulunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken doğal bir güzelliktir.

Palanlı Mağarası: Adıyaman’ın Çelikhan-Malatya karayolunun üzerinde olan Palanlı Köyü sınırları içerisindedir. Milattan önce 40.000 yıllarında kullanılmış doğal oluşum mağarasıdır. Duvarlarında halen bazı hayvan figürleri bulunur. Mağaranın içerisinde bulunduğu deri vadi yine doğal yollarla oluşmuş ve ender bulunan bir güzelliktedir.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı: Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi içerisinde İnekli ve Azaplı göllerinin de içerisinde bulunduğu bir alandır. Tabiat parkı, Gölbaşı Gölü ve çevresindeki kamp-piknik alanıyla yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Parktaki yoğun kuş popülasyonu sebebiyle kuş gözlemciliği başta olmak üzere balıkçılık, kampçılık, piknik yapmak, bisiklet binmek gibi faaliyetler yapılmaktadır.

 

Lütfen Oylayın
[Total: 1 Average: 5]

Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Gezilecek Yerler

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir