Psikolojik danışman
Psikolojik danışman

Psikolojik Danışman

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rehber eğitimi sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra danışman olarak görev alan uzmanlar arasında bulunan kişilere denir. Bazı sebeplerden dolayı yaşadığımız psikoloji sorunları nedeniyle gündeme gelen servis olarak nitelendirilir. İnsanlar özellikle yaşadıkları iş sıkıntılarından ya da gün içerisinde yaşadığı streslerden dolayı belli başlı süreçleri hakim olur.

Bu süreçler çerçevesinde yaşadıkları problemi en iyi şekilde çözebilmek adına çalışmalar yapar. Bu anlamda kesinlikle profesyonel bir destek ya da hizmet alması gerekir. Bu hizmetlerin neticesine varılarak sağlıklı bir iletişim kurulur.

Bu anlamda yapılan çalışmalar doğru bir şekilde değerlendirildiği takdirde hayatımızın her alanında bulunan hizmetler olarak nitelendirilebilir. Psikoloji insanın tüm yaşamını etkileyebilen birçok olayı kapsayan durumları ele alır.

Bu süreçler çerçevesinde yapılan analizler ve işlemler oldukça önem kazanır. Bu süreçte verdiğimiz hizmetler doğrultusunda ofisiniz oldukça başarılı sonuçlar elde eder.

Psikolojik Danışmanlık Nedir?

Psikoloji dünyası yardım arayan ya da belli doğrultularda yardıma gereksinim duyan kişilere hizmet veren bir servis olarak nitelendirilir. Danışanlar psikolojik danışman ile birlikte kendi gözünden göremediği sorunları onların gözünden görerek anlamaya çalışır. Genellikle sorunlarıyla baş edemeyen kişilerin en çok kullandığı yol olarak bilinir.

Çoğunlukla duygusal çalkantılı bir dönemde krizler ya da kaygılar meydana gelebilir. Bu sürecin önüne doğru bir şekilde geçebilmek adına danışmanlık hizmeti sürekli olarak verilir. İnsanlar genellikle bazı dönemlerde yaşadıkları sorunlar ile baş edemeyip psikolojik anlamda zarar görmeye başlar.

Bu tarz zararlar sonucunda sorunlarıyla baş edemediği zaman depresyon gibi süreçlere sebep yaratabilecek problemler ortaya böyle problemlerde denenen çözümler işe yaramadığı takdirde profesyonel ekip en iyi şekilde sonuç verecek yöntemleri kullanır. Bu şekilde devam eden tedaviler çoğunlukla olumlu bir şekilde sonuçlanır.

Psikolojik Danışman Hangi Sorunlara Çözüm Bulur?

Bu anlamda ortaya çıkabilecek birden fazla sorunun bulunduğu görülür. Bu yüzden psikolog genellikle danışanların hangi durumla ilgili sorunu olduğunu anlamaya çalışır. Bazı süreçlerde hayal kırıkları ya da yaşanan zorluklar kişiyi tetikleyerek alkol kullanımı veya buna bağlı olarak bağımlılıklar ortaya çıkarabilir.

Tüm bu süreçlerin tedavi edilerek ortadan kalkabilmesi adına danışmanımız yaşanılacak olan krizi doğru bir şekilde çözülebilmesi için en iyi şekilde danışanına destek olmaya çalışır. Evlenmiş çiftlerin zamanla ilişkilerinde problemler meydana gelebilir.

Bu süreçlerde de yine aynı şekilde böyle bir destek almanın kişilerin psikolojisini olumlu yönde etkilediği ve hazırladığı görülür. Evli çiftler genellikle hayatları ile ilgili yaşadıkları travmaları anlatarak bu travmaların üzerine gitmeye çalışır. Böylece sorunu aslında kökten çözmeyi hedefler.

Psikolojik Danışman Ne İş Yapar?

Danışman kendisine gelen kişiyi doğru bir şekilde etkileyebilmek adına adımlar atar. Belli dönemlerde onu testten geçirerek bireyi yeniden topluma kazandırmayı amaçlar. Kendisine gelen hastanın en doğru şekilde analizlerini yaparak ona fırsat tanımaya çalışır. En büyük özelliklerinden biri sabırlı bir dinleyici olması olmaktadır.

Çoğunlukla yapılan araştırmalar neticesinde psikolojik süreçlerde yol alabilecek haritaları tek tek analiz eder. Böylece her türlü kişiye uygun yapabileceği tedavileri belirleyerek buna uygun çalışmalar ve sonuçlar hazırlayıp neticelendirir.

Psikolojik Danışman Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?

Görevler ya da sorumluluklar konusunda bir araştırma yapıldığı zaman psikometrik testler yapılması en büyük görevleri arasında bulunur. Bu testlerin yanında ruh sağlığını değerlendirmede yine danışmana aittir. Aynı zamanda danışanın sorunlarını doğru bir şekilde dinleyerek yeni bir formül üretmeyi amaçlar. Uzman olabilecek psikolojik tedaviler ya da planlar uygular.

Tüm bir tedaviler gerçekleştirildikten sonra izlemeyi ve değerlendirmeyi yaparak yol haritasını buna göre çıkarır. Hastanın bilgilerini hem sözlü hem de yazılı olarak saklayıp muhafaza etmeyi sağlar. Danışanlara ile arasındaki güven problemine asla zedelemeden saygıya yönelik bir çalışma yapmayı hedefler. Danışanına sadık kalarak profesyonel bir hizmet vermeyi amaçlar.

Psikolojik Danışman Ücretleri

Ücretlendirmeler konusunda net bir fiyat verilemediğinden dolayı genellikle ücretler saatlik olarak belirlenir. Hastanın durumu ve tedavi süreci ne kadar uzarsa ücretlendirme de o kadar artar.

Psikolojik Danışmanda Olması Gereken Özellikler

Danışmanda ilk önce kesinlikle güler yüzün olması gerekir. Sonrasında empati kurmayı muhakkak yerine getirmesi gerekir. Farklı kişilik yapılarını açık olması gerekir. Yoğun stres altında bile bu duygusuna hakim olması gerekir.

Psikolojik Danışmanın Verdiği Tedaviler Nasıl Sonuçlanır?

Burada verilecek olan ve aynı zamanda verilen tedavilerin gerçekten başarılı sonuçlar ile sonuçlandığı görülür. Böylece kişinin tekrar ailesine veya bulunduğu alana kazandırılmasının sonuçlandığı ortaya çıkar.

Lütfen Oylayın
[Total: 0 Average: 0]

Psikolojik Danışman

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir